Aktualizacja: 04.12.2016 10:20 Publikacja: 04.12.2016 09:30
Foto: 123RF
Umowa o dzieło i umowa zlecenia tylko z pozoru są do siebie podobne. Tę pierwszą, uregulowaną w art. 627 kodeksu cywilnego, wyróżnia przede wszystkim konkretny rezultat, dążenie do oznaczonego dzieła. W orzecznictwie podkreśla się, że dzieło określane jest zwykle jako wynik pracy fizycznej lub umysłowej, materialny lub ucieleśniony materialnie, mający cechy pozwalające uznać go za przedmiot świadczenia przyjmującego zamówienie (por. np. wyrok Sądu Najwyższego z 27 sierpnia 2013 r., II UK 26/13). Z kolei istotą umowy zlecenia (art. 734 k.c.) jest zasadniczo staranne działanie, i nie ma znaczenia osiągnięcie wspomnianego rezultatu, a tylko samo zabieganie ku temu. Poza tym, w przypadku umów o dzieło istotna jest osoba posiadająca określone cechy i wykonująca przedmiot dzieła, natomiast przy zleceniu osobiste wykonanie zadania nie ma znaczenia.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Posłowie pracują nad zmianami dotyczącymi zatrudnienia cudzoziemców, modyfikacjami związanymi z wydawaniem wiz studenckich oraz przepisami mającymi zachęcić obcokrajowców o wysokich kwalifikacjach do przyjazdu do Polski.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Długo oczekiwana ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, implementująca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/1937 weszła w życie w Polsce 25 września 2024 r.
Firmy i urzędy włożyły ogromny wysiłek, by zachowanie w tajemnicy danych sygnalistów było możliwe. Okazuje się jednak, że parasol ochronny jest dziurawy.
Szef powinien sprawdzić uprawnienia pracownika w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dopuszczając do pracy osobę bez prawa jazdy, naraża się na konsekwencje. Jakie?
Przedsiębiorca, do którego wpłynie zgłoszenie o naruszeniu prawa, stosuje nie tylko wymogi ustalone w RODO. Jakie dodatkowe obowiązki nałożyła na niego ustawa o ochronie sygnalistów?
Spółka może podać jako przyczynę wypowiedzenia umowy o pracy członka zarządu upływ jego kadencji na tym stanowisku, nawet gdy ma to dopiero nastąpić.
Zawarte w kodeksie pracy przepisy dotyczące czasu pracy nie są wystarczające. Ustawodawca powinien podjąć prace nad zmianami i zagwarantować pracownikom prawo do bycia offline.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas