Reklama
Rozwiń

Umowy cywilnoprawne: Dzieło musi być choć trochę twórcze

Przy umowie o dzieło istotna jest osoba posiadająca określone cechy i wykonująca przedmiot umowy. Od realizatora dzieła oczekuje się osiągnięcia indywidualnego rezultatu. Powtarzające się czynności to umowa o świadczenie usług, objęta składkami na ZUS jak zlecenie.

Aktualizacja: 04.12.2016 10:20 Publikacja: 04.12.2016 09:30

Umowy cywilnoprawne: Dzieło musi być choć trochę twórcze

Foto: 123RF

Umowa o dzieło i umowa zlecenia tylko z pozoru są do siebie podobne. Tę pierwszą, uregulowaną w art. 627 kodeksu cywilnego, wyróżnia przede wszystkim konkretny rezultat, dążenie do oznaczonego dzieła. W orzecznictwie podkreśla się, że dzieło określane jest zwykle jako wynik pracy fizycznej lub umysłowej, materialny lub ucieleśniony materialnie, mający cechy pozwalające uznać go za przedmiot świadczenia przyjmującego zamówienie (por. np. wyrok Sądu Najwyższego z 27 sierpnia 2013 r., II UK 26/13). Z kolei istotą umowy zlecenia (art. 734 k.c.) jest zasadniczo staranne działanie, i nie ma znaczenia osiągnięcie wspomnianego rezultatu, a tylko samo zabieganie ku temu. Poza tym, w przypadku umów o dzieło istotna jest osoba posiadająca określone cechy i wykonująca przedmiot dzieła, natomiast przy zleceniu osobiste wykonanie zadania nie ma znaczenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama