Przekształcenie firmy w spółkę komandytową

Zmiana działalności w spółkę komandytową jest korzystna. Zabezpiecza majątek właściciela firmy, gwarantuje sukcesję prawną, przynosi korzyści podatkowe.

Publikacja: 12.10.2016 06:20

Wkładem wspólnika może być całe przedsiębiorstwo.

Wkładem wspólnika może być całe przedsiębiorstwo.

Foto: shutterstock

Przekształcanie działalności gospodarczej w spółkę komandytową staje się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak głównie dlatego, że model ten jest w przypadku wykorzystania odpowiednich środków stosunkowo bezpieczny – chroni majątek właściciela firmy, a także gwarantuje benefity związane z jednokrotnym opodatkowaniem zysków.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim sukcesja prawna i podatkowa takiej czynności. Oznacza to, że spółka komandytowa powstała z przekształcenia wstępuje w ogół praw i obowiązków przysługujących do tej pory spółce przekształcanej. Ponadto, powstała w ten sposób spółka komandytowa zachowuje numer NIP oraz REGON poprzednika. Wiąże się to z brakiem problemów administracyjnych, nie ma też konieczności powtórnego podpisywania umów z kontrahentami, korygowania faktur etc.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy