Dodatkowy druk, który muszą złożyć raz w roku przedsiębiorcy, to „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (INF-O-P-dM lub INF-O-P-dR)".
Raz w roku
Osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek przesłać wraz z pierwszym składanym w danym roku kalendarzowym wnioskiem o refundację składek bądź korektą wniosku (liczy się data nadania wniosku):
- formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (INF-O-P-dM) bądź
- formularz informacji składanych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (INF-O-P-dR).
Niezałączenie jednego z tych formularzy do pierwszego składanego po 31 grudnia 2015 r. wniosku WN-U-G spowoduje odrzucenie dokumentu i wygenerowanie wezwania do korekty. W rezultacie będzie to mogło spowodować brak możliwości uzyskania refundacji składek z PFRON.
Formularze są dostępne w biurze Funduszu, oddziałach terenowych PFRON oraz na stronie internetowej: www.pfron.org.pl w zakładce Obsługa Dofinansowań i Refundacji/Formularze.
Uwaga! Formularz INF-O-PdM lub INF-O-PdR należy wysłać wraz z pierwszym wnioskiem Wn-U-G składanym w danym roku kalendarzowym.
Koniec miesiąca
Niepełnosprawni przedsiębiorcy mają czas na wysłanie Wn-U-G do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacenia składek na ubezpieczenia za dany miesiąc. Jeśli więc za grudzień mają zapłacić składki do ZUS do 10 lub 15 stycznia 2016 r., to czas na wysłanie Wn-U-G mają do 31 stycznia 2016 r. Wraz z nim mają po raz pierwszy wysłać do PFRON formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (INF-O-P-dM).
Prawo do refundacji
Od 1 października 2015 r. obowiązuje rozporządzenie z 11 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych. Wprowadziło ono nowe wzory wniosków o refundację składek na ubezpieczenia społeczne dla osób niepełnosprawnych wykonujących działalność gospodarczą oraz dla niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, które należy składać, ubiegając się o refundację od 1 października 2015 r. (dotyczy to także korekt za okresy wcześniejsze):
- Wn-U-G – wniosek o refundację składek na ubezpieczenia społeczne dla osób niepełnosprawnych wykonujących działalność gospodarczą,
- Wn-U-A – wniosek o refundację składek na ubezpieczenia społeczne dla niepełnosprawnych rolników lub rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.
Uwaga! Począwszy od 1 października 2015 r., zgodnie z art. 25a ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) refundacja składek na ubezpieczenia społeczne przysługuje, jeżeli składki zostały opłacone w całości, z uchybieniem terminów określonych w art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub w art. 40 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników nieprzekraczającym 14 dni. Do 30 września 2015 r. warunkiem otrzymania refundacji było opłacenie składek terminowo i w całości.
Społeczne do zwrotu
Zgodnie z art. 25a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) refundowane są:
1. osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia:
- emerytalne,
- rentowe.
Kwota przysługującej refundacji składek zależy od stopnia niepełnosprawności. Obecnie jest to:
- 100 proc. kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- 60 proc. kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
- 30 proc. kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
2. niepełnosprawnemu rolnikowi lub rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika składki na ubezpieczenia społeczne rolników:
- wypadkowe,
- chorobowe,
- macierzyńskie
- emerytalno-rentowe.
Składka zdrowotna opłacana przez niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobowiązanego do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika nie podlega refundacji.
Rolnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, który płaci zwiększoną składkę KRUS, może się ubiegać o refundację składek KRUS w takiej wysokości, w jakiej została opłacona. W tej sytuacji niepełnosprawny rolnik musi posiadać i przesłać do PFRON aktualną decyzję prezesa KRUS ustalającą podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników, zawierającą informację o opłaceniu podwójnej składki emerytalno-rentowej.
Beneficjent, który wcześniej nie był zarejestrowany w Wydziale Dofinansowań Rynku Pracy PFRON, rejestruje się, składając pierwszy wniosek o refundację składek na ubezpieczenia społeczne.
Ważne! Zgodnie z art. 25c ust. 11 ww. ustawy o rehabilitacji refundacja składek na ubezpieczenia społeczne jest udzielana na zasadach pomocy de minimis, określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej.
Autorka jest wiceprezesem Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych