Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 3 sierpnia 2015 r. (IPTPP1/ 4512-328/15-4/ŻR).

Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła osoba fizyczna prowadząca działalność w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Od 1 stycznia 2011 r. jest ona czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od tego roku ponosiła wydatki związane z budową warsztatu mechaniki pojazdowej na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności i obniżała podatek należny o naliczony od tych wydatków.

1 czerwca 2015 r. wnioskodawca zawiesił działalność gospodarczą na czas nieokreślony. W okresie zawieszenia działalności jedyną wykonywaną przez niego czynnością opodatkowaną VAT będzie sprzedaż środków trwałych. Wnioskodawca planuje wznowienie działalności z dniem zakończenia budowy. W ocenie wnioskodawcy wybudowanie warsztatu jest konieczne do prowadzenia przez niego działalności gospodarczej i w związku z tym mieści się w zakresie czynności niezbędnych do zachowania źródła przychodów, o których mowa w art. 14a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Faktury, które związane są z budową warsztatu, będą wystawiane na wnioskodawcę jako podatnika VAT, także w okresie zawieszenia działalności. W przyszłości wnioskodawca zamierza prowadzić wyłącznie działalność opodatkowaną VAT.

Wnioskodawca wystąpił do organu podatkowego z pytaniem, czy w takiej sytuacji ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w fakturach dokumentujących wydatki dotyczące budowy warsztatu oraz ewentualnego zwrotu różnicy VAT.

Zdaniem wnioskodawcy prawo to mu przysługuje, jeżeli prowadzona przez niego działalność będzie opodatkowana VAT. Jako uzasadnienie swojego stanowiska wskazał art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dodatkowo zgodnie z art. 87 ust 1. ustawy o VAT będzie mu przysługiwać zwrot ewentualnej różnicy podatku.

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Wskazał, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym podatnik będzie miał prawo do składania deklaracji, w których zgodnie z art. 86 ust. 19 ustawy o VAT wykaże kwotę podatku naliczonego, związanego z budową warsztatu, do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy lub zgodnie z art. 87 ust. 5 będzie mógł wystąpić o zwrot podatku naliczonego.

Komentarz eksperta

Olga Jędrzejewska, konsultantka w dziale prawnopodatkowym PwC

Należy zgodzić się ze stanowiskiem zaprezentowanym przez Izbę Skarbową w Łodzi. Zawieszenie działalności gospodarczej nie powinno przekreślać prawa do odliczenia VAT, jeżeli ponoszone w tym okresie wydatki są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Podobnie stanowisko organy podatkowe prezentowały również wcześniej. Przykładowo Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 17 maja 2012 r. (IPPP2/443-151/12-4/KG) uznała za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym przysługiwało mu prawo do odliczenia 60 proc. kwoty podatku naliczonego od rat wynikających z zawartej umowy leasingu samochodu osobowego w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, z uwagi na zamiar wykorzystywania go we wznowionej działalności.

Powołane interpretacje pozostają w zgodzie z linią orzeczniczą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który m.in. w wyroku z 12 marca 2005 r. w sprawie C-32/03 I/S Fini H vs Skatteministeriet przyznał prawo podatnika do odliczenia VAT naliczonego od poniesionych wydatków, „o ile istnieje bezpośredni i ścisły związek między dokonanymi płatnościami a działalnością gospodarczą oraz zostanie stwierdzony brak nieuczciwego zamiaru bądź nadużycia". W uzasadnieniu wyroku TSUE podkreślił, że celem systemu odliczeń jest uwolnienie przedsiębiorcy od ciężaru podatku , który podlega zapłacie w wyniku prowadzonych przez niego czynności w ramach działalności gospodarczej. Wspólnotowy system VAT dąży do gwarancji pełnej neutralności w zakresie opodatkowania jakiejkolwiek działalności gospodarczej, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności, pod warunkiem że podlega ona co do zasady opodatkowaniu tym podatkiem.

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik nie ma co do zasady obowiązku składania deklaracji VAT. Sytuacja ta nie dotyczy podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także importujących usługi lub nabywających towary. Także w przypadku, gdy podatnik wykonywał czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w wyniku których powstał obowiązek podatkowy, jest zobowiązany do zapłaty podatku, a następnie złożenia deklaracji za odpowiedni okres rozliczeniowy. Jeśli natomiast w wyniku wykonywanych czynności powstał VAT naliczony, to przedsiębiorcy przysługuje prawo do sporządzenia deklaracji VAT, w której wykaże ten podatek jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Takie stanowisko jest zgodne z interpretacją Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 maja 2011 r. (ITPP2/443-334/11/AP).