Aktualizacja: 03.08.2015 02:00 Publikacja: 03.08.2015 02:00
Foto: www.sxc.hu
1 stycznia 2015 r. weszły do polskiego prawa podatkowego przepisy dotyczące opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych. Są to regulacje dotychczas nieznane i oprócz treści samych przepisów i uzasadnienia do nowelizacji podatnicy nie mają na razie wielu wskazówek, w jaki sposób stosować nowe przepisy. Tym samym już kilka miesięcy po ich wejściu w życie pojawiły się pierwsze wątpliwości i pytania do organów podatkowych.
Jedna z wątpliwości powstała na tle przepisu regulującego pojęcie zagranicznej spółki kontrolowanej. Zagranicznymi spółkami kontrolowanymi są bowiem tylko takie spółki, które spełniają określone przesłanki. W niektórych przypadkach jednym z wymogów jest, aby przynajmniej połowę przychodów spółki stanowiły tzw. przychody pasywne. Pomimo że ustawowo został określony ich zamknięty katalog, który na pierwszy rzut oka wydawał się jasny, to jednak jedno z wymienionych w nim pojęć, tj. „odsetki i pożytki od wszelkiego rodzaju pożyczek", okazało się niejednoznaczne.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Sprawca odpowiada za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, w sytuacji gdy powstały warunki uzasadniające złożenie go. Odpowiedzialność nie jest natomiast uzależniona od wystąpienia szkody u wierzycieli.
To już pewne - globalny podatek wyrównawczy będzie obowiązywał od 2025 roku.
W Krajowym Rejestrze Długów figuruje obecnie ponad 261 tys. firm, które zalegają ze spłatą łącznie 10,26 mld zł. Część z tych należności może przepaść już w Sylwestra. Chodzi o dokumenty wystawione w 2022 r.
Odszkodowanie wypłacone na podstawie mediacji sądowej za czyn nieuczciwej konkurencji nie ma związku z przychodem i nie można go rozliczyć w kosztach podatkowych – uznał NSA.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas