Aktualizacja: 03.08.2015 02:00 Publikacja: 03.08.2015 02:00
Foto: www.sxc.hu
1 stycznia 2015 r. weszły do polskiego prawa podatkowego przepisy dotyczące opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych. Są to regulacje dotychczas nieznane i oprócz treści samych przepisów i uzasadnienia do nowelizacji podatnicy nie mają na razie wielu wskazówek, w jaki sposób stosować nowe przepisy. Tym samym już kilka miesięcy po ich wejściu w życie pojawiły się pierwsze wątpliwości i pytania do organów podatkowych.
Jedna z wątpliwości powstała na tle przepisu regulującego pojęcie zagranicznej spółki kontrolowanej. Zagranicznymi spółkami kontrolowanymi są bowiem tylko takie spółki, które spełniają określone przesłanki. W niektórych przypadkach jednym z wymogów jest, aby przynajmniej połowę przychodów spółki stanowiły tzw. przychody pasywne. Pomimo że ustawowo został określony ich zamknięty katalog, który na pierwszy rzut oka wydawał się jasny, to jednak jedno z wymienionych w nim pojęć, tj. „odsetki i pożytki od wszelkiego rodzaju pożyczek", okazało się niejednoznaczne.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas