Reklama
Rozwiń

Czy dni urlopu wypoczynkowego niepełnosprawnego pracownika dublują się?

Ani ustawa o rehabilitacji, ani kodeks pracy nie uzależniają prawa do urlopu niepełnosprawnego pracownika od jego wniosku. Należy się on z automatu po przepracowaniu roku od uzyskania stopnia ułomności.

Publikacja: 17.07.2015 07:30

Czy dni urlopu wypoczynkowego niepełnosprawnego pracownika dublują się?

Foto: Adobe Stock

Od lipca 2014 r. pracownik ma przyznaną umiarkowaną grupę niepełnosprawności. Oficjalnie poinformował o tym pracodawcę w sierpniu 2014 r. Kiedy i ile dni dodatkowego wypoczynku będzie mu przysługiwało – dziesięć dni, jak twierdzi szef, od lipca 2015 r., czy jednak 20 dni, jak uważa pracownik? – pyta czytelnik.

Będzie to dziesięć dni roboczych w roku kalendarzowym. Tyle dodatkowego urlopu wypoczynkowego należy się pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Tak wynika z art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721, dalej: ustawa o rehabilitacji). Ten urlop etatowiec może jednak dostać dopiero po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do znacznej lub umiarkowanej niepełnosprawności (art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji). To oznacza, że dłuższe wakacje już mu się należą (od lipca 2015 r.).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama