Reklama
Rozwiń

Weksel wbrew zasadom prawa pracy

Dodatkowa forma ochrony roszczeń zatrudniającego jest nieważna. To szef wykazuje okoliczności obciążające pracownika oraz wysokość powstałej szkody. PIP domaga się ustanowienia w kodeksie pracy precyzyjnego zakazu stosowania zabezpieczeń z innych gałęzi prawa.

Publikacja: 14.07.2015 07:00

Wekslowa forma ochrony roszczeń pracodawców jest nieważna

Wekslowa forma ochrony roszczeń pracodawców jest nieważna

Foto: 123RF

Jeśli pracodawca powierza pracownikom mienie firmy, np. auto służbowe czy inny cenny sprzęt, za które mają oni odpowiadać, stara się je dodatkowo chronić. Często więc daje im do podpisania weksel in blanco. To sposób zabezpieczenia interesów przedsiębiorców, na wypadek gdyby pracownik zniszczył drogi sprzęt i nie chciał zapłacić za szkody wyrządzone w nim nawet nieumyślnie. Jednak od kilku lat taka forma ochrony przy roszczeniach ze stosunku pracy jest niedopuszczalna, a podpisane weksle są nieważne. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 26 stycznia 2011 r. (II PK 159/10). – Przepisy i zasady prawa pracy, w szczególności zawarte w dziale V kodeksu pracy, sprzeciwiają się i wykluczają dopuszczenie weksli gwarancyjnych jako środka dodatkowego zabezpieczenia roszczeń pracodawcy o naprawienie potencjalnych szkód wyrządzonych przez pracownika w firmowym mieniu. Z mocy samego prawa (art. 18 § 2 k.p. w związku z art. 114–127 k.p. oraz a contrario art. 300 k.p.) taki weksel jest nieważny. Jego nabywca nie może się domagać jego realizacji – podkreślił SN.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego