W przypadku konkursów o unijne dotacje i kwestii tego, czy firma ma prawo złożyć kilka wniosków czy tylko jeden, nie ma jednolitej praktyki. Decyduje o tym każdorazowo regulamin konkretnego konkursu. Może on wyraźnie wskazywać, że dozwolone jest złożenie wyłącznie jednego projektu. A wtedy każdy następny złożony przez ten sam podmiot jest automatycznie odrzucany. Często jednak nie ma takiego ograniczenia. I jeżeli tylko przedsiębiorca ma plan przeprowadzenia dwóch lub większej liczby projektów i każdy z nich spełnia warunki konkursu, to ma prawo się ubiegać o dotację na każdy z nich.
Takie zasady obowiązują także w konkursie prowadzonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, gdzie do pozyskania są bezzwrotne dotacje na prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych (lub tylko tych ostatnich). Dla przypomnienia chodzi tutaj o pieniądze z programu „Inteligentny rozwój" i jego tzw. działania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa". Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie do końca roku, a do rozdysponowania jest 1,6 mld zł.
Nie ma żadnych formalnych przeszkód, aby w tym konkursie złożyć kilka wniosków. Oczywiście muszą one przewidywać realizację zupełnie różnych projektów, z których każdy ma inne cele i zakładane rezultaty.
Liczy się potencjał
Jednocześnie przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o tym, że jednym z elementów oceny każdego wniosku jest badanie potencjału kadrowego i technicznego firmy – wnioskodawcy. Chodzi o weryfikację, czy:
- kluczowy personel zaangażowany w realizację projektu posiada adekwatne do zakresu i rodzaju tych prac doświadczenie, w tym w realizacji projektów obejmujących prace B+R nad innowacyjnymi rozwiązaniami, których efektem były wdrożenia wyników takich prac do działalności gospodarczej, uzyskane patenty czy prawa ochronne na wzory użytkowe lub inne zastosowania wyników prac badawczo-rozwojowych,
- liczba osób zaangażowanych (planowanych do zaangażowania) w realizację prac B+R jest adekwatna do zakresu i rodzaju zaplanowanych działań i zapewnia terminową realizację projektu,
- wnioskodawca dysponuje odpowiednimi zasobami technicznymi, w tym infrastrukturą naukowo-badawczą (pomieszczeniami, aparaturą naukowo-badawczą oraz innym wyposażeniem niezbędnym do realizacji prac B+R w projekcie), zapewniającymi terminową realizację projektu zgodnie z zaplanowanym zakresem rzeczowym.
Kryterium uznaje się za spełnione w sytuacji, gdy zostały spełnione wszystkie wymienione warunki. I oczywiście na jego ocenę ma wpływ złożenie przez przedsiębiorcę więcej niż jednego wniosku. Jeżeli zasoby kadrowe i techniczne zostaną podzielone (jednoczesna realizacja wielu działań), instytucja oceniająca może uznać, że kryterium nie zostało spełnione. I na tej podstawie odrzucić wszystkie wnioski, choćby każdy z nich z osobna kwalifikował się do wsparcia. Oczywiście zasoby przedsiębiorcy mogą być na tyle duże, że nawet realizacja dwóch, trzech lub większej liczby projektów będzie możliwa. Należy jednak wziąć to kryterium pod uwagę.
Wspólnym wysiłkiem
Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że przedsiębiorca nie musi posiadać wszystkich zasobów już w momencie składania wniosku o dofinansowanie. Część z nich może pozyskać w trakcie realizacji projektu, co zobowiązany jest opisać we wniosku wraz z określeniem warunków (wymogów) stawianych podmiotowi (podmiotom), które zaangażowane zostaną do udziału w projekcie. Wynika to z tego, że zasady realizacji działania 1.1.1 zezwalają na to, aby przedsiębiorca powierzył realizację części prac B+R podwykonawcy (jednostce naukowej). W takim przypadku weryfikacji podlega, czy wnioskodawca wskazał podwykonawcę oraz opisał jego potencjał kadrowy i techniczny (analogicznie jak w przypadku samego przedsiębiorcy) lub prawidłowo określił wymagania dotyczące tego potencjału stawiane potencjalnemu podwykonawcy, któremu zostanie powierzona realizacja części prac.
Zatem biorąc pod uwagę potencjał samego przedsiębiorcy i współpracującej z nim jednostki naukowej, może się okazać, że są one w stanie realizować kilka projektów. I wtedy wszystkie mają szansę na otrzymanie dofinansowania.