Przywrócenie do pracy, a urlop wypoczynkowy za okres pozostawania bez pracy

Pracownik został przywrócony do pracy wyrokiem sądu. Czy przysługuje mu zaległy urlop wypoczynkowy za okres pozostawania bez pracy?

Publikacja: 05.05.2015 05:40

Przywrócenie do pracy, a urlop wypoczynkowy za okres pozostawania bez pracy

Foto: www.sxc.hu

Pracownikowi, który został przywrócony do pracy po tym, gdy szef rozwiązał z nim umowę w sposób niezgodny z prawem, nie przysługuje urlop wypoczynkowy za czas pozostawania bez zajęcia, tj. za tygodnie lub miesiące między rozwiązaniem angażu a ponownym podjęciem pracy.

Zgodnie z art. 51 § 1 kodeksu pracy pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do niej, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie (z wyjątkiem przewidzianym w art. 57 § 2 k.p. wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy nie może być wyższe niż przysługujące za trzy miesiące ani niższe niż jednomiesięczne). Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego stażu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki