Aktualizacja: 29.04.2015 02:00 Publikacja: 29.04.2015 02:00
Do przedsiębiorców z województwa śląskiego, czyli mających tu siedzibę, oraz firm spoza regionu, ale planujących w nim inwestycje, skierowana jest m.in. tzw. trzecia oś programu regionalnego. Dzięki niej przedsiębiorcy stawiający na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań poprawiających konkurencyjność ich oferty będą mogli liczyć na bezzwrotne dotacje i inne formy wsparcia finansowego. Przykładowo do małych i średnich firm skierowane jest tzw. działanie 3.2 „Innowacje w MS". Przewidziane jest w nim wsparcie na wprowadzanie nowych lub ulepszonych rozwiązań w odniesieniu do produktu (towaru lub usługi) lub procesu, z możliwością zastosowania innowacji nietechnologicznych (np. organizacyjnych, marketingowych), jako wspomagających realizację i osiągnięcie celów projektu. W praktyce unijne i państwowe środki przypisane do tego działania mają wspierać rozwój (rozbudowę) przedsiębiorstw, w szczególności poprzez ich inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny, których celem powinno być wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych produktów albo usług.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Co piąta złotówka z kredytów udzielanych firmom sektora MŚP w Polsce jest dziś zabezpieczona gwarancją de minimis.
Najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów wskazują, że zadłużenie branży przemysłowej wynosi już 1,19 mld zł, a jednocześnie 370 mln zł to pieniądze zamrożone w niezapłaconych przez ich kontrahentów fakturach.
Przepisywanie majątku na dalszą rodzinę czy konkubinę, by uciec z nim przed wierzycielem, to znane sposoby nieuczciwych dłużników. Mniej popularnym, choć dla wierzyciela niezwykle dotkliwym, jest wszczynanie przez dłużnika fikcyjnej egzekucji.
Przedmiotem umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie mogą być zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Kiedy warto skorzystać z tej formy zabezpieczenia wierzytelności? Na czym ona polega?
Postępowanie egzekucyjne służy wykonaniu tytułów wykonawczych i zaspokojeniu wierzyciela w możliwie najwyższym zakresie. Niekiedy jednak jest ono wykorzystywane do celów niezgodnych z prawem.
Błędy w szacowaniu wartości zamówień lub ich niezasadny podział przez beneficjentów mogą skutkować nałożeniem korekty finansowej. Jakich zasad należy przestrzegać i jakich błędów unikać, by prawidłowo rozliczyć dofinansowanie?
Otrzymanie świadczenia nienależnego stanowi specyficzny rodzaj bezpodstawnego wzbogacenia w przypadkach, gdzie w wyniku takiego świadczenia wzbogacony uzyskał korzyść majątkową. Uzyskanie nienależnego świadczenia samoistnie wypełnia przesłankę powstania wzbogacenia, a spełnienie tego świadczenia – przesłankę zubożenia.
Kiedy spółki komunalne zobowiązane są stosować przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, a w jakich sytuacjach są zwolnione z tego obowiązku?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas