„Innowacje w MSP" to nazwa tzw. działania o numerze 3.2, jakie zostało przewidziane w programie regionalnym województwa śląskiego. Zgodnie z przyjętym przez zarząd tego regionu harmonogramie naboru wniosków konkurs do niego ma zostać ogłoszony w drugim lub trzecim kwartale tego roku. I właśnie wtedy mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które chciałyby realizować projekty w tej części kraju (niekoniecznie muszą mieć siedzibę na Śląsku), będą mogły się ubiegać o wsparcie (przewidziane są bezzwrotne dotacje).

Z tej części programu pomoc ma zostać przeznaczona na wprowadzanie nowych lub ulepszonych rozwiązań w odniesieniu do produktów (towar lub usługa) albo procesów z możliwością zastosowania innowacji nietechnologicznych (organizacyjnych, marketingowych) jako wspomagających efekty projektu wraz z możliwością ich promocji. Chodzi więc o działania obejmujące rozwój (rozbudowę) firmy, w szczególności przez zakup bądź modernizację maszyn, urządzeń i innego sprzętu produkcyjnego. Celem wszystkich inwestycji podejmowanych przez przedsiębiorców powinno być wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług.

Przedsiębiorcy, którzy będą przygotowywać swoje projekty, powinni m.in. uwzględnić minimalną i maksymalną wartość dotacji. A te, jak można sprawdzić w tzw. szczegółowym opisie osi priorytetowych (uszczegółowienie programu), zostały ustalone na poziomach odpowiednio: 100 tys. zł i 2 mln zł. Druga istotna informacja dotyczy preferencji przy wyborze inwestycji. Na pewno na takie mogą liczyć te pomysły, które będą się wpisywać w założenia regionalnej strategii innowacji województwa śląskiego, w tym będą zgodne z tzw. regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami.

Zgodnie z nazwą działania oceniany będzie także poziom innowacyjności wdrażanych rozwiązań (ocena innowacji i okresu jej stosowania w odniesieniu do regionu, Polski, świata). Warunek minimum to zastosowanie koncepcji znanych i stosowanych w regionie, ale nie dłużej niż trzy lata. Ponadto w trakcie oceny wniosków punkty będą przyznawane np. za: planowany wzrost zatrudnienia w firmie, efektywność projektu, jego dodatkowe efekty (np. poprawa warunków BHP, zastosowanie rozwiązań ICT, wejście na nowe rynki zbytu), lokalizację inwestycji na obszarach o wysokim poziomie bezrobocia i niskim wskaźniku przedsiębiorczości (w skali województwa).