- Mam 60 lat. Pracowałem na etacie, a równocześnie od roku jestem wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w innej firmie. Z przyczyn dotyczących zakładu wypowiedziano mi umowę o pracę. Mam zamiar złożyć wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Spełniam wszystkie wymogi co do stażu emerytalnego. Czy będąc nadal tylko wspólnikiem spółki z o.o. w innej firmie (nie jestem w jej zarządzie i nie pełnię tam żadnych funkcji), uzyskam prawo do świadczenia przedemerytalnego? – pyta czytelnik.

Ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (tekst jedn. DzU z 2013 r. nr 24, poz. 170, dalej ustawa) określa dwie grupy warunków, które należy spełnić, aby nabyć prawo do takiego świadczenia.

Wymogi szczególne...

O świadczenie przedemerytalne może się ubiegać m.in. osoba, która:

- do dnia rozwiązania stosunku pracy lub służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 674 ze zm.), w którym była zatrudniona nie krócej niż sześć miesięcy:

– ukończyła co najmniej 55 lat – kobieta lub 60 lat, jeśli jest to mężczyzna oraz

– ma okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn,

- do dnia rozwiązania umowy z przyczyn dotyczących zakładu w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, była tam zatrudniona nie krócej niż sześć miesięcy, a ponadto ma okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Do przyczyn dotyczących zakładu zalicza się m.in. rozwiązanie stosunku pracy lub służbowego z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych.

Z kolei staż uprawniający do świadczenia ustala zgodnie z art. 5–9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm.).

Ubiegający się o prawo do świadczenia przedemerytalnego musi mieć okres uprawniający do nabycia prawa do emerytury odpowiednio do dnia:

- rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, albo z przyczyn dotyczących zakładu,

- ogłoszenia upadłości,

- utraty prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zatem okresów składkowych i nieskładkowych, przebytych już po tych zdarzeniach, ZUS już nie uwzględni.

...i ogólne

Świadczenie przedemerytalne przysługuje po co najmniej sześciu miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym stanowi ustawa o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:

- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,

- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia albo zatrudnienia przy pracach interwencyjnych lub robotach publicznych,

- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego nie później niż w 30 dni od wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego sześciomiesięczne pobieranie zasiłku dla bezrobotnych.

Status wspólnika spółki z o.o. może być jednak przeszkodą do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, jeśli urząd pracy uzna, że nie pozwala uznać czytelnika za osobę zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 czerwca 2012 r. (I OSK 2359/2011). A pobieranie tego świadczenia przez pół roku jest niezbędne.

Przykład

Kobieta w wieku 56 lat jest od dwóch lat wspólnikiem spółki z o.o. Równocześnie pracuje na umowę o pracę w innej firmie. 31 marca 2015 r. upływa jej termin wypowiedzenia angażu z przyczyn dotyczących zakładu. Ma zamiar ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Spełnia wymogi dotyczące stażu emerytalnego.

Postanowiła wystąpić ze spółki z końcem zatrudnienia. Jeśli zrobi to najpóźniej 31 marca, nie będzie wątpliwości, że uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego.