W tym roku w listopadzie wystąpi druga kumulacja świąt umożliwiająca zaplanowanie długiego weekendu. Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w sobotę. A to oznacza, że wszystkim pracującym od poniedziałku do piątku, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego dnia pracy, pracodawca musi obniżyć listopadowy wymiar czasu pracy o osiem godzin. Jak to zrobić?

Najpierw trzeba pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w tym okresie rozliczeniowym, pamiętając ?o definicji tygodnia zawartej ?w kodeksie pracy (40 godzin ?x 4 tygodnie = 160 godzin). Do otrzymanej liczby zwykle dodaje się iloczyn ośmiu godzin ?i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. wystających). Ale tych w listopadzie nie ma. Wystarczy więc od otrzymanej liczby odjąć osiem godzin z tytułu każdego święta, które przypada w tym okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela. W tym przypadku będzie to 16 godzin z tytułu dwóch listopadowych świąt: 1 listopada (Wszystkich Świętych) i 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości). Na koniec listopadowy wymiar pomniejszamy o świąteczne godziny: 160 – 16 = 144. To oznacza, że do przepracowania w listopadzie pracownicy mają 144 godziny.

Jeżeli zatrudnieni wykonują obowiązki w podstawowym systemie czasu pracy po osiem godzin na dobę, to należy im udzielić dodatkowego dnia wolnego w okresie rozliczeniowym. W przeciwnym razie doszłoby do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, za co należałoby im się wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak oddanie dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę sprawdzi się jedynie w podstawowym systemie czasu pracy, w którym pracuje się od poniedziałku do piątku. Ale zawiedzie w równoważnym czasie pracy, w którym godzinowe rozłożenie zadań w poszczególnych dniach jest różne (np. w jednym dniu cztery godziny, a w innym 12).

Obniżenie wymiaru czasu pracy o osiem godzin oznacza najczęściej, że zatrudnieni ?w podstawowym systemie czasu pracy dostaną dodatkowy dzień wolny. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby rozliczenia dokonać w inny sposób, np. przez obniżenie o jedną godzinę czasu pracy w kolejnych, wyznaczonych przez szefa dniach. Jeżeli wszyscy pracują w tych samych godzinach, wystarczy zarządzenie pracodawcy. Jeśli jednak firma działa w trybie zmianowym, konieczne jest uwzględnienie zmian w grafikach.

Udzielenie innego dnia wolnego od pracy może spowodować, że powstanie tzw. długi weekend. Wystarczy, że szef podejmie decyzję, iż za ?1 listopada zaplanuje pracownikom wolne 10 listopada, tj. ?w poniedziałek. Dzięki temu podwładni będą mogli skorzystać z tzw. długiego weekendu od 8 do 11 listopada. Najważniejsze, aby zmieścić się ?z rozliczeniami do końca okresu rozliczeniowego, w którym wypada święto.

A co, gdy w firmie obowiązuje dłuższy okres rozliczeniowy? Zasada jest taka sama ?– trzeba rozplanować godziny pracy, uwzględniając sobotnie święto, ale wolne nie musi przypadać w listopadzie. Jeśli w zakładzie obowiązuje np. trzymiesięczny okres rozliczeniowy liczony od stycznia każdego roku – czyli pokrywający się z kwartałami kalendarzowymi – nic nie stoi na przeszkodzie, aby listopadowe święto rozliczyć dopiero ?w grudniu (np. 24 grudnia). Takie rozplanowanie czasu pracy jest prawidłowe i nie narusza obowiązujących przepisów. Łącznie w tym trzymiesięcznym okresie podwładny przepracuje 496 godzin i nie dojdzie do przekroczenia obowiązujących norm czasu pracy.