Gdy na świat przychodzą bliźniaki, rodzice zyskują prawo do 31 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego, ośmiu tygodni dodatkowego macierzyńskiego i 26 tygodni rodzicielskiego. W sumie to 65 tygodni zwolnienia z etatowych zajęć.
Pierwsze 14 tygodni po narodzinach może wykorzystać tylko matka. Później – po spełnieniu wymogów formalnych – rodzice mogą się już wymieniać opieką nad dziećmi. Jedynie w czasie korzystania z urlopu rodzicielskiego mogą razem zostać z dzieckiem. Maksymalny czas takiej wspólnej pieczy to 13 tygodni.
Różnica w wymiarze
Za ten cały czas poświęcony wychowaniu niemowlaków rodzic ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek, tak jak poszczególne urlopy, jest jeden, nawet gdy na świat przyszło dwoje lub więcej dzieci. Różnica jest jedynie w długości przysługującego uprawnienia.
Gdy urodzi się jedno dziecko, matka zyskuje 26-tygodniowy macierzyński i sześć tygodni dodatkowego macierzyńskiego. Wymiar rodzicielskiego jest natomiast niezmienny – wynosi 26 tygodni, niezależnie od tego, ile dzieci przyjdzie na świat podczas jednego porodu.
Sytuacja rodziców zmienia się dopiero przy wybieraniu urlopu wychowawczego. Rodzice bliźniaków są w nieco lepszej sytuacji niż rodzice jedynaka. Dlaczego? Ponieważ oboje mogą w tym samym czasie zostać w domu w celu opieki nad dzieckiem – oczywiście każde z nich nad innym ?z bliźniaków. Trzeba bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 189
1
k.p. z urlopu wychowawczego zawsze może korzystać tylko jeden rodzic. Chodzi oczywiście o pulę 30 miesięcy wybieraną osobno. Jedynie przez trzy miesiące rodzice mogą ?w tym samym czasie wybierać to uprawnienie (trzy miesiące dla mamy + trzy miesiące dla taty = sześć miesięcy z 36-miesięcznej puli wychowawczego). Z tym że obostrzenie to dotyczy wybierania tego uprawnienia na to same dziecko. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice w tym samym czasie wybierali wychowawczy – każdy na innego malucha. Nie ma też znaczenia, czy równocześnie zajmują się bliźniakami czy dziećmi w różnym wieku.
Pół etatu i pełna opieka
Różnice widać też przy łączeniu opieki z etatową pracą ?w obniżonym wymiarze czasu pracy. Podobnie jak przy wychowawczym obowiązuje tu ograniczenie, że z możliwości tej może korzystać na jedno dziecko jeden pracownik. Rodzice bliźniaków mogą jednak w tym samym czasie, np. przez pół roku, korzystać z urlopu wychowawczego (po trzy miesiące na każde z dzieci) i przez 33 pracować na pół etatu, łącząc opiekę z firmową aktywnością (każdy rodzic składa wniosek o obniżenie etatu na inne dziecko).
Przykład
Pani Dagmara 2 października 2013 r. urodziła bliźniaki (córkę ?i syna). Od razu zadeklarowała, ?że zamierza spędzić z dziećmi tzw. roczny urlop macierzyński, który ?z racji narodzin bliźniąt przysługuje ?w wymiarze 65 tyg. Obecnie jest na urlopie rodzicielskim, który zakończy się 30 grudnia br. ?Po wybraniu 36 dni urlopu wypoczynkowego pracownica zawnioskuje o pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy na córkę ?i miesiąc klasycznego urlopu wychowawczego na syna. Z kolei jej mąż w tym samym czasie przez ?35 miesięcy chce wnioskować ?o obniżenie etatu, powołując się na opiekę nad synem, oraz o miesiąc urlopu wychowawczego na córkę.
—Anna Abramowska