Czytelnik zastanawia się, czy może wręczyć wypowiedzenie temu, kto pojawił się w firmie, będąc teoretycznie na zwolnieniu lekarskim. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i zależy od okoliczności konkretnej sprawy.

Rozważmy różne opcje, zakładając, że wymówienie ma dotyczyć bezterminowego kontraktu o pracę.

Wariant 1.?Etatowiec przyszedł do zakładu, ?aby załatwić ważne dla zatrudniającego sprawy służbowe

Podwładny obecny w pracy (wykonujący obowiązki wynikające z angażu lub też gotów do ich realizacji), którego niezdolność do pracy została stwierdzona zaświadczeniem lekarskim, nie korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę ustanowionym w art. 41 k.p. Sytuacja zmienia się jednak, jeżeli pozostaje w zakładzie lub przybywa do firmy po to, aby załatwić ważne sprawy dla przełożonego lub zakładu (np. kończy ważną prezentację, a nikt inny nie może go zastąpić albo pojawia się jedynie po to, żeby dostarczyć zaświadczenie lekarskie). Zanim ?w takiej sytuacji wręczy mu się pismo z oświadczeniem o wypowiedzeniu, warto zastanowić się, czy decyzja ta byłaby uzasadniona w myśl art. 45 § 1 k.p. oraz czy nie będzie sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (art. 8 k.p., >patrz wyciąg z kodeksu pracy).

Analogicznie uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 11 lutego 2014 r. ?(I PK 172/13). Z pewnością wykluczone jest, uwzględniając zasady współżycia społecznego, wezwanie takiego pracownika do firmy pod pretekstem np. konieczności wyjaśnienia przez niego istotnej sprawy służbowej, a po jego przybyciu przekazanie etatowcowi pisma o rozwiązaniu stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Wątpliwe byłoby także rozstanie z podwładnym, który przyszedł do pracy podczas L4 z własnej inicjatywy po to, aby w jego ocenie zapobiec potencjalnym stratom (finansowym czy wizerunkowym) dla zatrudniającego. Przykładowo przybył po to, aby przeprowadzić rozmowę z kluczowym kontrahentem pracodawcy, z którym już wcześniej prowadził negocjacje, a ta doprowadziła do podpisania intratnego dla firmy kontraktu.

Wariant 2.?Etatowiec przyszedł do zakładu w swoich sprawach prywatnych

W takim przypadku dopuszczalne jest wręczenie wypowiedzenia. A to dlatego, że pracownik przebywał w firmie, ale jego obecność w niej nie pozostawała w związku z ważnymi sprawami dla przełożonego lub zakładu. Nie korzysta więc wtedy z ochrony, jaką zapewnia art. 41 k.p.

Uwaga! Art. 41 k.p. nie stosuje się w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 411 § 1 k.p., >patrz wyciąg z kodeksu pracy).

Podobnie możliwe jest zakończenie współpracy z etatowcem nieobecnym w pracy z powodu choroby w trybie pilnym z jego winy (art. 52 § 1 k.p.). Ta norma dotyczy również zakazu złożenia podwładnemu, w okresie ochronnym objętym tym przepisem, wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 k.p.). Warto podkreślić, że skuteczne będzie wypowiedzenie złożone przed rozpoczęciem tego okresu ochronnego, choćby ustanie stosunku pracy nastąpiło już w trakcie trwania tej ochrony.

—Anna Borysewicz, adwokat

Podstawa prawna: art. 8, 41–411 § 1, art. 42 § 1, art. 45 § 1 oraz art. 52 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.

)

WYCIĄG Z KODEKSU PRACY

Art. 8.

Nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie ?lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta ?z ochrony.

Art. 41.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy ?o pracę w czasie urlopu pracownika, a także ?w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy ?o pracę bez wypowiedzenia.

Art. 411. § 1.

W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje się przepisów ?art. 38, 39 i 41 ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy ?o pracę.

Art. 45. § 1.

W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy ?o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy ?o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy ?– stosownie do żądania pracownika – orzeka ?o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.