Ostatnia duża nowelizacja ustawy ?z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 674 ze zm., dalej ustawa o promocji zatrudnienia) w tym akurat zakresie nic nie zmieniła – osoba bezrobotna nie może wykonywać pracy zarobkowej, w tym m.in. na podstawie umów o dzieło. Negatywne skutki braku powiadomienia o zawarciu takiej umowy ponosić jednak może tylko bezrobotny.
Definicyjnie bezrobotny to osoba, która ?m.in. nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Nie rozróżnia się tu osób uprawnionych do zasiłku dla bezrobotnych i niemających takiego uprawnienia.
Inna praca zarobkowa obejmuje wykonywanie pracy lub świadczenie usług na mocy umów cywilnoprawnych, w tym agencyjnej, zlecenia, o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych. Przy czym ustawa ?o promocji zatrudnienia nie precyzuje dalej, np. wysokości przychodów osiąganych z umów cywilnoprawnych. Niezależnie od ustalonej w umowie wysokości wynagrodzenia bezrobotny nie może jej wykonywać.
Przekazanie informacji powiatowemu urzędowi pracy o podjęciu innej aktywności zarobkowej – a więc w tym przypadku umowy o dzieło – obciąża jedynie bezrobotnego. Ma on na to siedem dni. Jeśli nie zrobi tego, podlega grzywnie nie niższej niż 500 zł. Sprawca nie poniesie jednak odpowiedzialności, jeżeli przed dniem przeprowadzenia kontroli, obowiązek z art. 74 ustawy ?o promocji zatrudnienia został już spełniony.
Tak było dawniej
Rzeczywiście wymóg przekazania informacji o powierzeniu innej pracy zarobkowej bezrobotnemu spoczywał kiedyś także na podmiocie zawierającym z taką osobą umowę. Został jednak zniesiony z początkiem lutego 2009 r.
Nie trzeba informować nawet „na wszelki wypadek" – czytelnik nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli się okaże, że wykonawca dzieła nie powiadomił urzędu pracy.