Zgodnie z art. 14a ust. 1a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r. nr 672 ze zm.) przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Jednak nie każdy. Chodzi o takiego przedsiębiorcę, który nie zatrudnia pracowników. Pracownikami są tu osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy w rozumieniu kodeksu pracy.
Zawieszenie działalności ?w spółce cywilnej jest skuteczne, ale pod warunkiem, że zrobią to wszyscy wspólnicy. Nie jest możliwe zawieszenie działalności tylko przez jednego ze wspólników i dalsze funkcjonowanie spółki z udziałem pozostałych. Jeśli bowiem ci wspólnicy nie chcą zawieszenia działalności spółki, to w takiej sytuacji należałoby rozważyć zakończenie prowadzenia działalności w tej spółce.
Jeśli przedsiębiorca wykonuje działalność jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej, to może zawiesić działalność w jednej lub kilku takich spółkach.
Z kolei przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form. Jeśli w określonych sprawach działa jako przedsiębiorca – osoba fizyczna, w innych – jako wspólnik spółki cywilnej, a ponadto prowadzi spółkę jawną, to może zawiesić wykonywanie działalności w jednej z tych form. Gdy przedsiębiorca zawiesi wykonywanie indywidualnej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna, a jednocześnie jest wspólnikiem spółki cywilnej, to może wykonywać działalność w ramach umowy spółki cywilnej.
Na jak długo
Przedsiębiorca może zawiesić działalność na co najmniej 30 dni, a maksymalnie na 24 miesiące.
Jeśli okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej obejmuje wyłącznie pełny miesiąc luty danego roku kalendarzowego, to ?w takiej sytuacji za minimalny okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przyjmuje się liczbę dni lutego przypadającą w danym roku kalendarzowym. To wyjątkowa sytuacja, bo okres zawieszenia działalności może wynosić tu 28 lub – w roku przestępnym – 29 dni.
Do obliczania okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Okres ten może być oznaczony w:
Co wolno, a czego nie
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać tej działalności i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zawieszenie działalności gospodarczej nie jest czasowym jej zaprzestaniem, ale jej ograniczeniem, i stanowi zdarzenie prawne, którego zaistnienie uzależnione jest od wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (wyrok Sądu Najwyższego z 17 czerwca ?2011 r., II UK 377/10).
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:
Przedsiębiorca Jan Kowalski zawiesił działalność gospodarczą. W trakcie tego zawieszenia ma prawo do pobrania wynagrodzenia za umowę o świadczenie usług doradczych dla PPHU Antałek ?sp.j. Umowa ta została wykonana ?w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej ?(przed zawieszeniem). Powodem niespłacenia należności ?za wykonane przez niego usługi były zaległości płatnicze kontrahenta.
Przedsiębiorca Adam Nowak zawiesił prowadzoną przez ?siebie działalność gospodarczą. Jednak nadal ma do spłaty kolejne raty kredytu, który zaciągnął na rozbudowę swojej firmy. Mimo że nie osiąga dochodów, musi spłacać kolejne raty kredytowe.
Trzeba zgłosić
Zarówno zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, jak i wznowienie takiej działalności następuje na wniosek przedsiębiorcy. Wniosek taki w przypadku przedsiębiorców – osób fizycznych ?i wspólników spółek cywilnych składa się we właściwym urzędzie miasta/gminy lub też przesyła w formie elektronicznej do Centralnej Ewidencji ?i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Handlowe spółki kapitałowe są zobowiązane złożyć taki wniosek w sądzie rejestrowym.
Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej jednak niż w dniu złożenia wniosku. Okres ten trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji ?o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej lub do dnia wskazanego w tym wniosku, który nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku.
W stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. W praktyce dla podatnika oznacza to, że nie musi on wpłacać zaliczek na podatek dochodowy (art. 44 ust. 10 ustawy o PIT, art. 25 ust. 5a ustawy o CIT). Spółki prawa handlowego – podatnicy VAT – nie mają obowiązku składania deklaracji za okres zawieszenia ?(art. 99 ust. 7a ustawy o VAT). Nie dotyczy to:
Także w celu opieki nad dzieckiem
Jeśli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników przez okres co najmniej sześciu miesięcy, to może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres do trzech lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (art. 14a ust. 1d ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Przerwa w firmie nie może jednak trwać dłużej niż do ukończenia przez potomka piątego roku życia. Z tego uprawnienia przedsiębiorca może skorzystać jednorazowo w całości lub w nie więcej niż w czterech częściach. Z kolei w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność gospodarczą, może ona zawiesić funkcjonowanie firmy na okres do sześciu lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.