- Zatrudniamy pracownika od początku 2014 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Wcześniej pracował na podstawie dwumiesięcznej terminowej umowy (zawartej na listopad i grudzień 2013 r.). Od połowy stycznia br. pracownik przebywa nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim. W tej sytuacji chcemy skorzystać z możliwości, jaką daje art. 53 kodeksu pracy – a mianowicie rozwiązać z nim stosunek pracy bez wypowiedzenia z powodu choroby trwającej dłużej niż trzy miesiące. Jednak z przepisu tego wynika, że dotyczy to osób zatrudnionych u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy. Czy do okresu zatrudnienia należy tu doliczyć czas nieobecności w pracy ?z powodu choroby?
Nie. Staż ten należy liczyć na dzień poprzedzający nieprzerwaną niezdolność do pracy. Jeśli okres zatrudnienia okaże się w tej dacie krótszy niż 6 miesięcy, można rozwiązać z pracownikiem umowę na podstawie art. 53 § 1 pkt. 1 lit. a kodeksu pracy.
Wskazany przepis stanowi, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) ?jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące – gdy był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – przy firmowym stażu trwającym co najmniej sześć miesięcy, ?a także wtedy, gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności ?z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż miesiąc.
Umowy o pracę nie można natomiast rozwiązać bez wypowiedzenia, jeśli pracownik jest nieobecny z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem. Zakaz ten obowiązuje ?w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku. Natomiast pracownik odosobniony ze względu na chorobę zakaźną objęty jest ochroną przed zwolnieniem w czasie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia ?i zasiłku, a także po stawieniu się w związku ?z ustaniem przyczyny nieobecności.
Dni nieobecności w pracy z powodu choroby nie należy wliczać do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia, ?o którym mowa w art. 53 § 1 pkt 1 lit. a k.p. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 21 lipca 1999 r. (PKN 161/99, OSNP 2000/19/717). Stwierdził wówczas, że „do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, krótszego niż sześć miesięcy, od którego przepis art. 53 ?§ 1 pkt 1 lit. a kodeksu pracy uzależnia możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż trzy miesiące, nie dolicza się okresu tej niezdolności".
podstawa prawna: art. 53 § 1 pkt 1 lit. a kodeksu pracy – ustawa z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
Anna Telec, ?radca prawny, prowadzi ?kancelarię prawa pracy