Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (nr interpretacji: ILPB1/415-203/?/14-2/IM).

W lutym 2013 r. zmarł prowadzący działalność handlową przedsiębiorca. Fakt ten był zgłoszony w urzędzie skarbowym, na druku VAT-Z (zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT), po wyrejestrowaniu z ewidencji gospodarczej w gminie.

Nabycie spadku przez wnuka zostało potwierdzone aktem notarialnym.

W marcu wnuk rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej na własne nazwisko, w celu kontynuowania działalności firmy dziadka. Zgłosił do urzędu skarbowego nową firmę, dołączając pismo wyjaśniające, że będzie kontynuował działalność dziadka.

Firma prowadzona przez spadkodawcę w ubiegłych latach kończyła rok podatkowy ze stratami, co zostało wykazane w deklaracjach podatkowych. Majątkiem firmy dziadka były towary handlowe – obuwie, które wnuk wykorzystuje w swojej działalności gospodarczej. Pytanie dotyczyło możliwości odliczenia od dochodu ?z tytułu firmy strat z lat ubiegłych, wykazanych w zeznaniach spadkodawcy.

Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o PIT o wysokość straty ze źródła przychodów ?– np. z działalności gospodarczej – poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód z tego źródła w kolejnych pięciu latach podatkowych. Odliczenie od dochodu w jednym roku nie może przekraczać połowy wysokości straty.

– Na podstawie art. 97 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa spadkobiercy podatnika z zastrzeżeniem § 2 przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Stosownie do art. 97 § 2 ww. ustawy, jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego spadkodawcy przysługiwały prawa ?o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców, pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek – odpowiedziała izba.

Organ wyjaśnił, że do praw majątkowych należą m.in. prawo do zwrotu podatku, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości i odsetek, odroczenia zapłaty podatku, prawo do nadpłaty oraz prawo do umorzenia zaległości, odsetek za zwłokę lub opłat prolongacyjnych. Do tej kategorii praw (majątkowych) organ zaliczył też prawo do odliczenia straty w następnych okresach rozliczeniowych.

Natomiast prawa niemajątkowe obejmują m.in. prawo do złożenia korekty deklaracji czy zeznania, prawo do złożenia odwołania czy też skargi od decyzji.

– W przypadku kontynuowania działalności gospodarczej spadkodawcy przez spadkobiercę na zasadzie sukcesji spadkobierca nabywa prawo do obniżenia swego dochodu uzyskanego z tej działalności o wysokość straty poniesionej przez spadkodawcę – uznał dyrektor izby.