Naruszenie zakazów dotyczących postępowania z odpadami  niebezpiecznymi oraz ich mieszanie może być powodem wstrzymania działalności przedsiębiorcy. Takie ryzyko grozi każdemu posiadaczowi odpadów – w tym firmom zajmującym się odzyskiem śmieci czy ich przetwarzaniem. Uprawnienie do wstrzymania działalności przedsiębiorcy ma wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Ustawa o odpadach określa kilka przypadków, w których przedsiębiorca może otrzymać taką decyzję. Dla przykładu, wystarczy, że wszystkie śmieci podda on unieszkodliwieniu ?i nie wysegreguje z nich wcześniej tych, które nadają się do odzysku.

Wojewódzki inspektor ochrony środowiska może też wstrzymać działalność przedsiębiorcy, gdy ten będzie zbierał zmieszane odpady komunalne oraz inne śmieci (np. skoszoną trawę, pozostałości z ogrodów) poza obszarem regionu gospodarki odpadami komunalnymi, na którym zostały wytworzone. Jest tak, gdy takie śmieci zbierane są w jednym regionie, ?a przewożone do innego. Wstrzymanie działalności grozi też wtedy, gdy posiadacz odpadów zleca gospodarowanie nimi innej firmie, która nie posiada odpowiednich zezwoleń czy koncesji.

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi instalację, w której są przetwarzane odpady, to musi zadbać o to, by spełniała ona wymagania ochrony środowiska i nie przekraczała standardów emisyjnych. Gdy kontrola wykaże nieprawidłowości, przedsiębiorca również może mieć wstrzymaną działalność. Takie konsekwencje grożą też tym, którzy przetwarzają śmieci poza instalacjami do tego przeznaczonymi, np. pozbywają się odpadów w zwykłych piecach czy zasypują je w ziemi.

Postępowanie poprzedzające wydanie decyzji o wstrzymaniu działalności przedsiębiorcy, który niewłaściwie postępuje ?z odpadami,  wszczynane jest ?z urzędu. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska w takiej decyzji określa termin wstrzymania działalności. Nie może być on dłuższy niż rok. Ponowne podjęcie działalności jest możliwe dopiero, gdy wojewódzki inspektor wyrazi na to zgodę.

Przedsiębiorca, u którego kontrola wykaże nieprawidłowości, nie zawsze będzie miał wstrzymaną działalność. Może tego uniknąć, jeśli złoży u wojewódzkiego inspektora wniosek o określenie terminu na usunięcie nieprawidłowości. Jeżeli inspektor zgodzi się na takie rozwiązanie, przedsiębiorca może działać dalej, ?z tym, że maksymalny termin na wyeliminowanie uchybień nie może przekroczyć roku. Dopiero gdy firma nie usunie nieprawidłowości w wyznaczonym terminie, zostanie wstrzymana jej działalność.

Oprócz ryzyka wstrzymania działalności, przedsiębiorcy narażają się również na kary za wymienione wyżej naruszenia. Dla przykładu – posiadacz odpadów, który zleci gospodarowanie nimi przedsiębiorcy nie- mającemu uprawnień do wykonywania określonej działal?ności, naraża się na karę aresztu i grzywny (do 5 tys. zł).

Surowsze mogą się okazać jednak administracyjne kary pieniężne za niektóre nieprawidłowości. I tak np. za mieszanie ze sobą odpadów niebezpiecznych czy przewożenie  śmieci komunalnych z jednego regionu gospodarki odpadami do innego niż ten, w którym zostały wytworzone, kara może wynieść od 1 tys. zł do 1 mln zł.