Celem programu jest ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii z instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE). O pieniądze mogą się starać przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować w OZE na terenie Polski.
Jakie przedsięwzięcia mogą liczyć na wsparcie? Są to: elektrownie wiatrowe o maks. mocy 3MWe, systemy fotowoltaiczne, pozyskiwanie energii z wód geotermalnych, małe elektrownie wodne, źródła ciepła opalane biomasą, biogazownie wytwarzające energię elektryczną lub ciepło z wykorzystaniem biogazu rolniczego, instalacje wytwarzania biogazu rolniczego oraz wytwarzanie energii elektrycznej w tzw. wysokosprawnej kogeneracji na biomasę.
Wnioski będą przyjmowane podczas naborów ogłaszanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na stronie www.nfosigw.gov.pl. Nabory będą powtarzane do wyczerpania środków, każdy ma trwać 30 dni od ogłoszenia. Pierwszy nabór wniosków do programu BOCIAN potrwa do końca kwietnia.
Kwota dofinansowania wyniesie od 2 do 40 mln zł. Przedsiębiorcy dostaną te pieniądze w formie pożyczki oprocentowanej w skali roku wskaźnikiem WIBOR 3M -100 pkt bazowych, nie mniej niż 2 proc. Pożyczkę trzeba będzie spłacić w ciągu najwyżej 15 lat. Na pieniądze z BOCIANA nie można liczyć, jeśli przedsięwzięcie korzystało z dofinansowania z innych programów priorytetowych NFOŚiGW.