Nie,

ponieważ celem zamierzonej inwestycji nie jest powstanie nowej zabudowy. Burmistrz w trakcie postępowania nie będzie dokonywać analizy cech sąsiedniej zabudowy. Sytuacja taka ma miejsce m.in. przy przebudowie i remoncie istniejącego obiektu budowlanego.

Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny ?w wyroku z 1 lutego 2012 r. (II OSK 2183/2010), ?o dostosowaniu nowej zabudowy do starej można mówić tylko wówczas, gdy zamierzenie inwestycyjne wnioskodawcy obejmuje budowę, czyli wykonanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę lub nadbudowę obiektu istniejącego. Wymagania te nie znajdują zastosowania w przypadku inwestycji polegającej na przebudowie, remoncie lub rozbiórce istniejącego już obiektu. W takiej sytuacji nie dochodzi bowiem do powstania nowej zabudowy.

Dla oceny, czy w sprawie mieć będzie zastosowanie przepis art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: „u.p.z.p."), a co za tym idzie – czy konieczne jest przeprowadzenie analizy cech sąsiadującej zabudowy – konieczne jest ustalenie zakresu wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Jeżeli bowiem celem zamierzonej inwestycji nie jest powstanie nowej zabudowy, to zbędne jest dokonywanie analizy cech sąsiedniej zabudowy.

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia warunków wymienionych w pięciu punktach art. 61 ust. 1.

Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p. co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, musi być zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, celu i wskaźników kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu. Jest to tzw. zasada dobrego sąsiedztwa. Ma ona na celu zagwarantowanie ładu przestrzennego jako takiego ukształtowania przestrzeni, który tworzy harmonijną całość oraz uwzględnia w przyporządkowanych relacjach wszelkie uwarunkowania i wymagania funkcjonalne, gospodarczo-społeczne, środowiskowe, kulturowe oraz kompozycyjno-estetyczne.

Powstająca w sąsiedztwie zabudowanej już działki nowa zabudowa powinna odpowiadać charakterystyce urbanistycznej (kontynuacja funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, linii zabudowy i intensywności wykorzystania terenu) i architektonicznej (gabarytów i formy architektonicznej, obiektów budowlanych) zabudowy już istniejącej. Określenie powyższej charakterystyki jest obowiązkiem organu prowadzącego postępowanie w sprawie warunków zabudowy, a także jest jednym z elementów rozstrzygnięcia znajdującego się w treści decyzji (wyrok NSA ?z 6 czerwca 2013 r., II OSK 305/2012).

W tym przypadku obszar analizowany wyznacza się dookoła działki, czyli we wszystkich kierunkach. Nie może ograniczać się on do obszaru wzdłuż drogi, przy której leży działka objęta wnioskiem. Ustawodawca pozostawił organom administracji swobodę w wyznaczaniu obszaru analizowanego, zastrzegając jedynie, iż ma on obejmować teren wokół działki ?w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość działki, nie mniejszej jednak niż 50 m (wyrok WSA w Łodzi z 3 października 2007 r. II SA/Łd 571/07).

podstawa prawna: art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. DzU z 2012 r. nr 647 ze zm.)