W województwie opolskim trwa konkurs o unijne dotacje. O środki mogą walczyć m.in. mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w następujących branżach: spożywczej, chemicznej, metalurgicznej, energetycznej, budowlanej, meblarskiej, drzewnej i usługowej. W tym wypadku chodzi o realizację projektów szkoleniowych. Środki na ich dofinansowanie pochodzą bowiem z tzw. działania 8.1.1 programu „Kapitał ludzki". ?A jednym z jego celów jest właśnie podnoszenie kompetencji pracowników i kadry zarządzającej przedsiębiorstwami.
Wsparciem mogą zostać objęte zarówno ogólne, jak i specjalistyczne szkolenia oraz projekty doradcze związane ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników wskazanych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie zgodnym ze zdiagnozowanymi potrzebami firm i realizowane w formie odpowiadającej ich możliwościom organizacyjno-technicznym.
Co istotne, projekt musi przewidywać realizację szkoleń z zakresu nabywania nowych, podwyższania lub uzupełniania kwalifikacji spełniających przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- ?kończących się egzaminem zewnętrznym i uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego uzyskane kwalifikacje,
- ?kończących się egzaminem przeprowadzonym przez tzw. projektodawcę lub partnera, o ile posiada on uprawnienia do egzaminowania w zakresie zgodnym z realizowanymi szkoleniami, a uprawnienia te zostały nadane w drodze akredytacji przez podmiot zewnętrzny (ze wskazaniem instytucji akredytującej procedurę egzaminacyjną i gwarantującej jej bezstronność i wiarygodność),
- ?prowadzonych w oparciu o certyfikowane programy nauczania (ze wskazaniem instytucji certyfikującej dany program nauczania).
Minimalna wartość projektu to 50 tys. zł. Opolski Wojewódzki Urząd Pracy, który przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy, zarezerwował na realizację projektów 3,8 mln zł. Wnioski o dofinansowanie należy przygotować za pomocą specjalnego generatora, a następnie w wersji elektronicznej i papierowej dostarczyć do siedziby WUP w Opolu, ul. Głogowska 25c, 45-315 Opole. Dokumenty będą przyjmowane do 30 kwietnia. Szczegółowe informacje o konkursie, w tym jego regulamin, wzory dokumentów, wytyczne dotyczące oceny wniosków, można znaleźć na stronie www.pokl.opolskie.pl.
Wyróżnione projekty
Na dodatkowe punkty przyznawane w trakcie oceny wniosków, a tym samym większe szanse na uzyskanie wsparcia, mogą liczyć pewne specyficzne projekty. Odnosi się to do projektów skierowanych do następujących grup docelowych:
- ?osób zatrudnionych w branży budowlanej oraz architektów, a prowadzone doradztwo lub szkolenia dotyczą systemów dociepleń, wentylacji, pozyskiwania energii słonecznej i wiatrowej, wykorzystywania surowców wtórnych w procesie budowania, audytu energetycznego lub ekologicznego,
- ?osób zatrudnionych w branży energetycznej, a prowadzone doradztwo lub szkolenia dotyczą pozyskiwania energii słonecznej, wiatrowej, wodnej, geotermalnej, ?z biomasy, audytu energetycznego lub ekologicznego,
- ?trenerów szkolonych ?z zakresu gospodarki niskoemisyjnej i korzyści ?z wprowadzania rozwiązań ekologicznych,
- ?przedsiębiorców i pracowników tzw. białej i/lub srebrnej gospodarki (służba i ochrona zdrowia, pomoc społeczna, wyzwania starzejącego się społeczeństwa).