Nie.
Nie każda osoba, której wada wzroku skutkuje koniecznością używania przy obsłudze komputera okularów korekcyjnych, może domagać się ich zapewnienia przez pracodawcę. Obowiązek taki dotyczy tylko tych zatrudnionych, którzy użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru ?czasu pracy. Obejmuje to nie tylko pracowników, ale też praktykantów i stażystów (§ 2 pkt 4 rozporządzenia ?MPiPS z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa ?i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe; DzU nr 148, poz. 973).
Państwowa Inspekcja Pracy w swoich wyjaśnieniach (strona: www.pip.gov.pl) wskazuje: „z § 2 pkt 4 rozporządzenia wynika, że przepisy rozporządzenia stosuje się do pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Należy zatem stwierdzić, że okulary korygujące wzrok będą przysługiwały pracownikowi, który – po pierwsze – jest zatrudniony w wymiarze przekraczającym połowę całego etatu (z reguły cały etat to osiem godzin dziennie). Po drugie – pracownik powinien przynajmniej w takim rozmiarze (z reguły przez więcej niż cztery godziny dziennie) użytkować komputer".
Nie mają znaczenia założenia, jakie przyjął pracodawca odnośnie do czasu pracy spędzonego przy komputerze ?na przedmiotowym stanowisku. Istotny jest faktyczny ?wymiar czasu, jaki pracownik musi poświęcić na taką pracę. Nie jest także istotna okoliczność, że przekroczenie połowy dobowego czasu pracy przy komputerze może nie mieć miejsca każdego dnia. Przyjęcie interpretacji, że okulary przysługują pod warunkiem codziennego wykonywania ?pracy przy komputerze dłużej niż przez połowę ?dobowego czasu pracy, prowadziłoby do obejścia prawa. Pracodawca zawsze mógłby bowiem tak zorganizować ?pracę, aby przynajmniej raz w tygodniu zatrudniony ?tej normy nie przekraczał, niezależnie od czasu pracy spędzonego przy komputerze w pozostałe dni (wyrok WSA ?w Poznaniu w wyroku z 18 maja 2011 r., IV SA/Po 196/11, ?orzeczenia.nsa.gov.pl).
Skoro osoba wskazana w pytaniu tylko sporadycznie wykonuje jakieś czynności przy komputerze, to najprawdopodobniej nie osiąga przy tej pracy wystarczająco dużego przedziału czasowego w stosunku do swojego dnia pracy, ?aby można było mówić o zobowiązaniu pracodawcy ?do zapewnienia okularów.
Tak.
Pracodawca jest obowiązany zapewnić podwładnym okulary korygujące wzrok – zgodne z zaleceniem lekarza – jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego (§ 8 ust. 2 rozporządzenia). Obowiązek ten nie jest ograniczony ?do sytuacji, w których wzrok pogorszył się w trakcie zatrudnienia (i powstała konieczność pracy przy monitorze w okularach). Jeśli więc lekarz wskaże konieczność stosowania okularów korekcyjnych, to pracodawca musi partycypować ?w kosztach ich zakupu.
Tak,
jeżeli to lekarz zalecił stosowanie szkieł kontaktowych lub dał pracownicy możliwość wyboru w tym zakresie.
Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej z 16 marca 2011 r. (DD3/033/30/CRS/11/95) wskazało, że – zgodnie z opinią ministra pracy i polityki społecznej – w niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie przy obsłudze monitora zamiast okularów szkieł (soczewek) kontaktowych, które spełniają ten sam cel. Może to wynikać z określonej wady wzroku pracownika, przy której nie jest możliwe skorygowanie wzroku za pomocą okularów.
Jeśli zatem lekarz specjalista w wyniku badań okulistycznych przeprowadzonych w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej zaleci pracownikowi stosowanie przy obsłudze monitora szkieł (soczewek) kontaktowych, pracodawca ma obowiązek je zapewnić.
Z tych względów należy uznać, że w tych szczególnych sytuacjach świadczenie w postaci zapewnienia szkieł ?(soczewek) kontaktowych również korzysta ze zwolnienia ?na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku ?dochodowym od osób fizycznych.
Nie.
Przepisy nie przewidują takiej kwoty granicznej. Jednak zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia pracodawca ma obowiązek zapewnienia ich zakupu, a nie dofinansowania. Nie może więc poruszać się po stawkach, które realnie nie pozwalają pracownikowi nabyć okularów.
We wskazanej wyżej interpretacji Ministerstwo Finansów stwierdziło, że zapewnienie okularów może nastąpić przez:
W tym drugim przypadku zasadne jest ustalenie przez pracodawcę kwoty przeznaczonej na omawiane okulary ?i poinformowanie o tym zainteresowanych pracowników. Należy mieć jednak na uwadze, że stawka, jaką ?pracodawca przeznacza na okulary, powinna być tak ?skalkulowana, aby umożliwiała zakup okularów korygujących wzrok zgodnych z zaleceniem lekarza.
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się – tak jak sugeruje MF – ustalenie w regulacjach wewnętrznych kwoty zwrotu ?(z uwzględnieniem realnych kosztów nabycia szkieł i oprawek) i dokonywanie zwrotu do tej stawki. Pracownicy bowiem często chcą nabyć nieco droższe oprawki itp.