Określają one nie tylko sposób i wysokość wynagrodzenia, ale także funkcje członków zarządu. Często zawierają też wiele klauzul dotyczących rekompensat w razie rozwiązania umowy czy zakazu konkurencji. Są to kwestie na tyle istotne, że wymagają jawności – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Przed dwoma laty opinię publiczną zbulwersowała sprawa wynagrodzeń w spółkach Grupy PKP. Organizacja pozarządowa Sieć Obywatelska Watchdog zwróciła się do PKP SA w Warszawie o udostępnienie jako informacji publicznej umów podpisanych z członkami zarządu.

– Umowy menedżerskie regulują nie tylko wynagrodzenia, ale także określone obowiązki członków zarządu – mówi Krzysztof Izdebski, ekspert Sieci Obywatelskiej Watchdog. – Dotyczą one działalności spółki w całości należącej do Skarbu Państwa.

Spółka odpowiedziała jednak, że nie udostępni umów, bo nie są one informacją publiczną. Są to umowy o pracę, zawierane przez spółkę jako pracodawcę. Nie są też związane z wykonywaniem władzy publicznej.

Rozpatrując po raz pierwszy sprawę, WSA uwzględnił skargę organizacji i zobowiązał prezesa PKP SA do rozpoznania jej wniosku. Umowy menedżerskie uznał za informację publiczną, gdyż obrazują tryb funkcjonowania spółki w zakresie wydawania środków publicznych.

W wyniku skargi kasacyjnej PKP SA Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA i przekazał sprawę temu sądowi do ponownego rozpoznania. Zdaniem NSA sąd pierwszej instancji nie uzasadnił przekonująco, na jakich podstawach prawnych uznał, że umowy z członkami zarządu PKP SA, w tym również ich wynagrodzenia, są informacją publiczną.

Sprawa wróciła do WSA, przed którym wczoraj po raz kolejny wystąpili pełnomocnicy Sieci Obywatelskiej Watchdog oraz spółki PKP SA. Zobowiązując firmę do rozpoznania wniosku Watchdog, WSA wyjaśnił, dlaczego i tym razem uznał umowy menedżerskie za informację publiczną (sygnatura akt: II SAB/Wa 28/14).

– Generalnie umowy o pracę nie są informacją publiczną. Wniosek Watchdog dotyczy jednak umów zawieranych przez spółkę Skarbu Państwa i generujących duże wydatki środków ze sfery finansów publicznych – powiedział sędzia Adam Lipiński. – PKP SA jako najważniejszy przewoźnik kolejowy w Polsce wykonuje zadania publiczne.

Wyrok WSA przesądza, że umowy menedżerskie mają charakter informacji publicznej. Nie uniemożliwia natomiast odmowy ich udostępnienia ze względu np. na tajemnicę przedsiębiorstwa czy ochronę dóbr osobistych. Jest też nieprawomocny.