Dziś wchodzi w życie nowelizacja art. 151¹º kodeksu pracy, która pozwoli naszym przedsiębiorcom lepiej dostosować pracę do potrzeb zagranicznych kontrahentów, np. z Arabii Saudyjskiej czy Izraela. Mowa tu nie tylko o innym kalendarzu świąt. Chodzi o to, że na Bliskim Wschodzie tydzień pracy rozpoczyna się w niedzielę, a kończy we czwartek.

Dotychczas polskie przepisy znacząco utrudniały świadczenie takich usług. Zasadą jest bowiem, że praca w niedziele i święta jest zakazana. Dozwolona jest wyłącznie w wybranych branżach, m.in. w ochronie, hotelarskiej czy gastronomii, albo ze względu na nagłą potrzebę, np. pracy przy usuwaniu awarii.

Po zmianach praca w niedziele i święta będzie dopuszczalna także w razie świadczenia usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej odbieranych poza terytorium Polski, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi nasze dni ustawowo wolne są tam zwykłymi dniami pracy (nowy art. 151¹º pkt 10 k.p.).

Za pracę ?w niedzielę i święto przysługuje dzień wolnego w innym terminie

Przepis ma służyć pracodawcom działających w branży tzw. usług wspólnych. Najczęściej chodzi o całodobowe wsparcie teleinformatyczne klientów firm działających w Unii Europejskiej, USA, a nawet Izraelu i krajach arabskich.

Polscy przedsiębiorcy i pracownicy są bardzo cenieni na tym rynku. Zajmujemy trzecie miejsce, za Chinami i Indiami, wśród potęg gospodarczych świadczących tego rodzaju usługi. Obecnie w tej branży zatrudnienie znalazło 200 tys. osób. Po nowelizacji ma powstać kolejne kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy.

Może się jednak okazać, że nowe regulacje uderzą także w osoby zatrudnione w międzynarodowych korporacjach. W myśl nowych przepisów wystarczy bowiem telefon od zagranicznego współpracownika i konieczność wysłania mu ważnych informacji e-mailem, aby uzasadnić potrzebę przyjścia do pracy w niedzielę czy święto.

Gdy popatrzy się na kalendarz świąt w innych państwach Unii Europejskiej, łatwo da się zauważyć, że tacy pracownicy mogą już zapomnieć o wolnym w Święto Trzech Króli, o wypadach na długi majowy weekend czy celebrowaniu odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada.

Co ważne, w myśl zmienionego przy okazji tej nowelizacji art. 151¹¹ k.p., pracownicy zatrudnieni w niedziele i święta będą mieli z tego tytułu prawo do dnia wolnego w innym terminie.

Zatrudnieni w firmach, w których przyjęto wydłużone nawet do roku okresy rozliczeniowe, muszą pamiętać, że pracodawca ma obowiązek udzielić wolnego do końca okresu rozliczeniowego. W ich wypadku może to więc nastąpić za wiele miesięcy.

podstawa prawna: ustawa ?z 24 stycznia 2014 r. (DzU z 17 lutego, poz. 208)