Pracownik miał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ważne do sierpnia 2013 r. 1 października 2013 r. złożył wniosek ?o wydanie kolejnego dokumentu. Na posiedzeniu 30 października 2013 r. komisja ustaliła lekki stopień niepełnosprawności, uzasadniając w orzeczeniu, że wskazany stopień datuje się od 1 października 2013 r., natomiast niepełnosprawność istnieje od dzieciństwa. Pracownik przedstawił orzeczenie pracodawcy 31 października 2013 r. Czy od 1 do 30 września 2013 r. w druku informacji INF-1 wliczamy go do osób z inwalidztwem, ale bez ustalonego stopnia niepełnosprawności? – pyta czytelnik.
Tak
. Od 1 do 30 września 2013 r. pracodawca powinien wliczyć tego pracownika do osób niepełnosprawnych, ale bez ustalonego stopnia niepełnosprawności.
Zasada ogólna jest taka, że osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia niepełnosprawnych od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego inwalidztwo na podstawie art. 2a ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. ?o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji). Zgodnie z art. 2a ust. 3 bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego potwierdzającego orzeczenia osobę niepełnosprawną wlicza się do zatrudnienia również w okre?sie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z jego treści wynika, że w tym czasie była niepełnosprawna.
Ten przepis upoważnia do wliczenia niepełnosprawnego do stanu załogi, mimo że wniosek o jego wydanie złożył później niż w dniu następującym po dniu wygaśnięcia poprzedniego dokumentu. Tym samym szef wlicza go do zatrudnienia na bieżąco od dnia przedstawienia przez niego nowego orzeczenia, a wstecznie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przekazania dokumentu, jeśli wynika z niego, że w tym czasie pracownik był niepełnosprawny.
Przykład
Orzeczenie o uznaniu pani Martyny za niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym straciło ważność ?15 sierpnia 2013 r. ?Wniosek o wydanie nowego złożyła dopiero 15 października 2013 r. ?i przedstawiła je w firmie 1 grudnia. Pracodawca wliczy ją do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na bieżąco od dnia przedstawienia nowego orzeczenia. Natomiast wstecznie może to zrobić do 3 miesięcy poprzedzających dzień dostarczenia orzeczenia, tj. od 1 września do 30 listopada, pod warunkiem, że z orzeczenia wynika, że w tym czasie pracownica była niepełnosprawna.
Biorąc pod uwagę przedstawiony w pytaniu stan, do 31 sierpnia 2013 r. pracownik legitymował się orzeczeniem o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Do tego dnia należało go wliczać do wskaźnika zatrudnienia zgodnie z jego orzeczeniem. Na posiedzeniu zespołu orzekającego (30 października 2013 r.) został zaliczony wstecznie od ?1 października 2013 r. do lekkiego stopnia niepełnosprawności. Od tego dnia należało go zaliczyć do lekkiego stopnia. Natomiast od ?1 do 30 września – do stanu bez oznaczonego stopnia niepełnosprawności (stanowisko BON z 11 września 2013 r., BON-I-5232-27-IKW/13).
—Mateusz Brząkowski ?radca prawny ?Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Gdzie to zapisać
W deklaracjach DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, DEK-II-a oraz informacji INF-1 jest kategoria osoby niepełnosprawnej bez ustalonego stopnia upośledzenia. Pracodawcy powinni tu podać jako osoby niepełnosprawne bez ustalonego stopnia przede wszystkim pracowników, którzy:
- ?nie ukończyli 16. roku życia i mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- ?mieli orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub równoważne, ?a które utraciło ważność i uzyskali nowe orzeczenie, ale w odniesieniu do całości lub części okresu sprawozdawczego ?w orzeczeniu tym nie ustalono stopnia niepełnosprawności. ?