Pracodawca skierował pracowników na szkolenie doskonalące odbywające się poza godzinami ich pracy – w dniu wolnym. ?Czy mają prawo do rekompensaty czasu spędzonego na takim kursie?
Nie.
Czasem pracy jest ten, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. W świetle przepisów do czasu pracy nie wlicza się okresu szkolenia odbywanego poza normalnymi godzinami pracy, np. ?w dniu wolnym. Wyłączony jest bowiem wówczas stan gotowości pracownika do wykonywania zadań przewidzianych umową. W związku z tym za szkolenia odbywające się w dniach i godzinach, w które pracownik nie pracuje, nie przysługuje mu wynagrodzenie. W takiej sytuacji pracodawca nie musi też udzielać innego dnia wolnego od pracy, na zasadach obowiązujących przy pracy w dni wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy oraz niedziele.
Wyjątek stanowią szkolenia w zakresie bhp (art. 2373 k.p.). Co do zasady powinny odbywać się w normalnych godzinach pracy etatowca. Jeżeli jednak wyjątkowo, ?z przyczyn obiektywnych, nie jest możliwe zorganizowanie go w zakresie ustalonego grafiku, to okres szkolenia wlicza się do czasu pracy podwładnego. Ponadto za ten czas pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie za pracę.
Co istotne, przepisy nie zobowiązują wprost pracownika do tego, aby uczestniczył w szkoleniach oferowanych przez pracodawcę poza godzinami pracy. Odmowa udziału w takim szkoleniu nie powinna być zatem bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Należy jednak brać pod uwagę to, że odmowa obecności ?w tego rodzaju kursach może później spowodować pogorszenie oceny pracy pracownika, gdyż nie uzupełnia on kwalifikacji oczekiwanych przez pracodawcę.
—pracownicy OIP w Opolu