Umowę grupowego ubezpieczenia na życie z towarzystwem zawiera zakład pracy na rzecz swoich pracowników. Ubezpieczenie na życie stanowi zabezpieczenie rodziny pracownika na wypadek jego śmierci, a w niektórych wariantach oznacza także pomoc finansową dla ubezpieczonego w przypadku inwalidztwa czy ciężkiej choroby bądź niezdolności do pracy. Dla pracowników taka polisa opłaca się nie tylko, gdy pracodawca opłaca im składki, lecz także, gdy płacą je z własnej kieszeni, gdyż ubezpieczenie grupowe jest tańsze od indywidualnego, szczególnie dla osób starszych. Poza tym pracownicy nie przechodzą szczegółowej oceny stanu zdrowia, jak to ma miejsce w przypadku ubezpieczeń indywidualnych na życie. Poza tym suma ubezpieczenia jest wyłączona z masy spadkowej, więc bliscy zmarłego ubezpieczonego nie muszą od niej płacić podatku. Świadczenia te nie mogą być zajęte przez sąd oraz są wolne od roszczeń wierzycieli do trzech czwartych wysokości, z wyjątkiem zobowiązań alimentacyjnych.
Dla przedsiębiorcy wykupienie ubezpieczenia na życie również ma kilka zalet. Jedną z nich jest możliwość poprawy wizerunku jako pracodawcy dbającego o swoich pracowników. Grupowe ubezpieczenie na życie można także wykorzystać przy tworzeniu systemu motywacyjnego w firmie, gdyż różne grupy pracowników mogą być objęte różnym zakresem ochrony.
Pracodawca może też odnieść wymierne finansowe korzyści. Po pierwsze, może wliczyć płacone przez siebie składki w koszt uzyskania przychodu. Po drugie, zawarcie grupowego ubezpieczenia na życie pracowników finansowanego przez pracodawcę daje możliwość uniknięcia wypłaty przewidzianej przez kodeks pracy odprawy pośmiertnej w przypadku, gdy kwota świadczenia jest co najmniej równa przysługującej rodzinie pracownika kwocie odprawy pośmiertnej. Kwoty, które w ten sposób przedsiębiorca może zaoszczędzić, to co najmniej: jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat, trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony, co najmniej 10 lat, sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.
Przedsiębiorca nie musi się też obawiać nadmiernych obciążeń, gdy pogorszy się jego sytuacja finansowa. Zakłady ubezpieczeń przewidują możliwość zawieszenia opłacania składek w przypadku powstania problemów finansowych w przedsiębiorstwie.
Grupowe ubezpieczenie na życie można także wykorzystać przy tworzeniu systemu motywacyjnego w firmie.
Co wpływa na koszt ubezpieczenia należności?
W sytuacji braku zewnętrznych źródeł finansowania powszechne jest wydłużone finansowanie kosztem dostawców. Odroczony termin płatności to faktycznie kredyt, którego udzielają przedsiębiorcy, a który warto odpowiednio zabezpieczyć. Temu służy ubezpieczenie należności. Ubezpieczyć można bezsporne należności od kontrahentów z tytułu kredytów udzielonych im w formie odroczonych terminów płatności, a polisa zadziała w przypadku braku zapłaty zarówno w wyniku prawnie stwierdzonej niewypłacalności dłużnika, jak i faktycznej niewypłacalności, kiedy to dłużnik nie reguluje zobowiązań w określonym terminie.
Ubezpieczenie należności oferowane jest zarówno przedsiębiorstwom dużym, jak i niewielkim, a także dopiero rozpoczynającym działalność. To właśnie one oraz małe firmy narażone są szczególnie na ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta, ze względu na ograniczone zasoby kapitałów i angażowanie posiadanych środków finansowych w bieżącą działalność.
Cena polisy zależy od kilku parametrów, wpływających na ryzyko i jest ustalana indywidualnie w oparciu o takie elementy, jak branża, w której działa klient, wartość ubezpieczonego obrotu, specyfika działalności firmy, liczba kontrahentów i ich ocena, wysokość przyznanych limitów kredytowych, stosowane terminy płatności, system zarządzania ryzykiem kredytowym (m.in. ocena odbiorców, terminy płatności, zasady wstrzymywania współpracy z opóźniającymi się kontrahentami), wysokość limitu kredytowego i dotychczasowa historia zatorów płatniczych i zakres działalności.
Dla grupy kontrahentów z krajów o podwyższonym ryzyku ubezpieczyciele stosują bardziej restrykcyjne warunki, skutkujące wyższą ceną i wyższym udziałem własnym ubezpieczonego. Z nabyciem polisy albo nadmiernie wysokimi składkami mogą mieć problem firmy, które nie korzystały do tej pory z takich zabezpieczeń, szukające polisy jedynie z uwagi na poniesione niedawno straty, firmy z długoletnim doświadczeniem wysokiej szkodliwości oraz zmieniające co roku ubezpieczyciela należności.
W skład kosztów ubezpieczenia wchodzi nie tyko składka, ale także dodatkowe opłaty, takie jak opłata za ocenę ryzyka oraz zgłoszenie do windykacji lub prowizja za skuteczną windykację.