Jakie cechy powinien posiadać idealny szef? To zależy, kogo o to pytamy. Inny obraz wysnują pracownicy, a inny prezes firmy. Ciężko dogodzić stronom, które zwykle mają odmienne wyobrażenie o roli przełożonego.
Na pewno łącznikiem są ich oczekiwania co do wiedzy merytorycznej, kreatywności i doświadczenia. Trudno o autorytet dla zwierzchnika, który ma mniejsze umiejętności od podwładnych. Taka sytuacja jest patologiczna z punktu widzenia zarówno zatrudnionych, jak i właściciela zakładu.
Co do zdolności personalnych, wyobrażenie podległych pracowników jest skrajnie różne od tego, czego oczekuje prezes. Ci pierwsi marzą bowiem o opanowanym, otwartym na krytykę, przyjaznym i sprawiedliwym szefie. Najlepiej jeszcze, żeby miał dystans do siebie i poczucie humoru. Właściciele cenią zaś zwykle tych stanowczych, czasem wręcz bezwzględnych, trzymających kadrę silną ręką.
I jak tu odnaleźć się w roli przywódcy? Warto nie tylko posłuchać specjalistów w dziedzinie HR, ale poznać – przynajmniej pobieżnie – przepisy prawa pracy. Uzasadniona i przemyślana odmowa czy żądanie szefa nie będzie wtedy budzić podejrzeń, że ma osobiste podłoże.
Dziś oddaję do Państwa rąk pilotażowy dodatek „Menedżer", który od stycznia 2014 r. dostępny będzie w prenumeracie. Jego celem nie jest nauka kadry zarządzającej prawa pracy, lecz naświetlenie tych aspektów, które w codzienności przełożonego są niezbędne. Bo dobry menedżer to świadomy menedżer.