Tak.

W tym przypadku pracodawca zmniejszył diety i ryczałty niezgodnie z przepisami. Z tego powodu te wewnętrzne, nieprawidłowo wprowadzone, regulacje, nie obowiązują i należy kierować się stawkami określonymi w rozporządzeniu MPiPS z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167).

Własne zapisy

Bezpośrednio przepisami rozporządzenia związani są pracodawcy należący do państwowej lub samorządowej sfery budżetowej. Nie mogą oni dokonywać w przepisach wewnątrzzakładowych jakichkolwiek zmian w stosunku do tego, co wynika z rozporządzenia.

Inaczej jest u pracodawców spoza budżetówki. Mogą oni tworzyć w zakresie rozliczeń delegacyjnych wewnętrzne regulacje. Dopiero w razie ich braku (lub niepełnej regulacji) mają obowiązek stosować przepisy rozporządzenia. Zatem może u nich wystąpić jedna z trzech sytuacji:

W kontekście odpowiedzi na pytanie czytelnika ważne jest to, że – zgodnie z art. 77

5

§ 3 k.p. – pracodawca spoza sfery budżetowej określa warunki wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej w:

Firma zatrudniająca mniej niż 20 pracowników nie ma obowiązku tworzyć regulaminu wynagradzania. Kwestie dotyczące należności z tytułu delegacji może uregulować przez uzgodnienia stron stosunku pracy – w umowie o pracę.

Błędna procedura

Zatem taki pracodawca nie może wydać ważnego prawnie obwieszczenia ustalającego niższe stawki diet i ryczałtów z tytułu podróży służbowych. Obniżenie jest możliwe, jeśli taki zapis zostanie wprowadzony do umów poszczególnych pracowników.

W omawianej sytuacji w celu obniżenia tych należności pracodawca mógł zastosować porozumienia zmieniające lub wypowiedzenia zmieniające. Za takie nie można jednak uznać narzuconej pracownikom informacji, za którą nie poszły odpowiednie zmiany umów.

W zakładzie pracy czytelnika obowiązują zatem stawki diet i ryczałtów wynikające z rozporządzenia „delegacyjnego".

Ograniczona swoboda

Przy zmianie zasad wypłacania pracownikom świadczeń za podróż służbową należy pamiętać o dwóch ograniczeniach: