Do Krajowej Izby Odwoławczej trafiło odwołanie od postępowania, w którym zamawiający wykluczył wykonawcę za niezgodność oferty z wymaganiami specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Wykonawca wykreślił jeden z punktów w harmonogramie rzeczowo-finansowym, a dokładnie rubrykę: uzyskanie/zmiana ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę. W zamian wprowadził własną: założenia pod fundament turbozespołu.
Zamawiający podkreślał, że nie mógł uznać tych zmian za omyłkę. Ocenił, że zamieszczenie własnej pozycji było działaniem intencjonalnym. Odwołujący wyjaśniał, że omyłka była wynikiem wewnętrznych rozważań jego pracowników dotyczących konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.
Nie przekonało to jednak ani zamawiającego, ani Izby.
– Omyłka pisarska może polegać na niezamierzonym przekręceniu, opuszczeniu wyrazu, błędzie logicznym, pisarskim lub będącym inną niedokładnością przypadkową, którą zamawiający władny jest usunąć bez konieczności przeprowadzania niedopuszczalnych w świetle art. 87 ust. 1 negocjacji z wykonawcą – podkreśliła Izba w uzasadnieniu.
Ta wadliwość powinna być możliwa do poprawienia bez odwoływania się do innych dokumentów i wyjaśnień (sygnatura akt: KIO 1006/13).