- Planujemy przejęcie spółki z o. o. zatrudniającej 10 pracowników. Zamierzamy utrzymać ten poziom zatrudnienia. Czy musimy zawrzeć z nimi nowe umowy lub aneksować dotychczasowe?

– pyta czytelnik.

Nie, jeżeli osoby te są zatrudnione na umowę o pracę. Jak wynika z art. 231 §1 k.p., w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to, że jest on związany wszystkimi postanowieniami dotąd obowiązujących umów.

Z jednej więc strony nie musi zawierać nowych czy aneksować dotychczasowych angaży. Z drugiej zaś zmiana dotychczasowych warunków pracy i płacy wynikających z umów zawartych z dawnym pracodawcą może nastąpić jedynie za porozumieniem stron lub w drodze wypowiedzenia zmieniającego, dokonanego przez pracodawcę (art. 42 k.p.).

Inaczej jest jednak w przypadku osób zatrudnionych na podstawie mianowania, wyboru, powołania lub spółdzielczej umowy o pracę. Podmiot przejmujący zakład pracy ma obowiązek zaproponować im nowe warunki pracy i płacy. Jeśli pracownicy ich nie przyjmą, skutkować to będzie rozwiązaniem stosunku pracy.

Do automatycznej zmiany zatrudniającego nie dochodzi też w odniesieniu do osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Co więcej w takiej sytuacji nowy zakład nie ma obowiązku zaproponowania nowych warunków zatrudnienia ani jego kontynuowania. Co prawda kodeks cywilny przewiduje instytucję przelewu wierzytelności (art. 509 k.c.), jednak w praktyce dla podtrzymania zatrudnienia jest to rzadko stosowane rozwiązanie.

Jeżeli natomiast chodzi o zmianę formy prawnej pracodawcy na mocy przepisów kodeksu spółek handlowych, to modyfikacja umowy o pracę nie jest konieczna. W myśl art. 553 § 1 k.s.h. przekształconej spółce przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, w tym w sferze stosunków pracowniczych.

Gdy zaś dochodzi do przejęcia pracownika między zakładami pracy (a nie do przejęcia samego zakładu), trzeba sporządzić nową umowę. W praktyce do takiej zmiany dochodzi na podstawie umowy trójstronnej zawartej między dotychczasowym oraz nowym pracodawcą i pracownikiem. Załącznikiem do takiego porozumienia jest nowa umowa. Dotychczasowy pracodawca ma wtedy obowiązek wydać podwładnemu świadectwo pracy.

Angelika Ciastek-Zyska radca prawny Kancelaria Radcy Prawnego A. Ciastek-Zyska