Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny badał, czy członkowie KNF nie narazili jej na utratę zaufania. Kasację do NSA wniosło Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA (sygnatura akt: II GSK 567/12).

Zgodnie z § 5 uchwały KNF z 5 grudnia 2006 r. w sprawie określenia zasad postępowania osób wchodzących w skład KNF jej członek nie może podejmować działań, które mogłyby narazić ją na utratę zaufania publicznego.

Po kontroli w 2009 r. KNF nałożyła na Investors TFI SA. kary pieniężne w łącznej wysokości 800 tys. zł. Chodziło m.in. o sposób wyceny obligacji z wbudowanymi tzw. instrumentami pochodnymi (opcje, kontrakty swap). Zgodnie z § 25 pkt 1 i 2  rozporządzenia ministra finansów z 2007 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych, mogą tu być stosowane dwa sposoby wyceny: tak jak papierów dłużnych oraz tak jak składników innych lokat.  Investors TFI zastosowało pierwszy sposób. W opinii spółki obligacje, które są papierami dłużnymi, nie tracą tego charakteru również po wbudowaniu w nie instrumentów pochodnych.

– Taka obligacja przestaje być papierem dłużnym, a staje się hybrydą, wymagającą wyceny  zgodnej z pkt 2 § 25, a nie z pkt 1 – wyjaśniał w NSA Dominik Krzyżanowski, radca prawny reprezentujący KNF.  – Błędna wycena spowodowała straty uczestników funduszy, którzy od września 2008 r. do marca 2009 r. nabywali jednostki po zawyżonej cenie.

KNF uznała również, że nie było powodu do zawieszenia przez fundusze odkupywania jednostek uczestnictwa.

Po niekorzystnym dla Towarzystwa wyroku WSA w Warszawie sprawa trafiła do NSA. Rozprawę zdominowały pytania o sposób podejmowania decyzji i o ich prawidłowość. – W posiedzeniach KNF brały udział osoby mające jednostki uczestnictwa w funduszach, których dotyczyła decyzja. Orzekały więc we własnej sprawie – wyjawił adwokat Wojciech Jaworski, reprezentujący Investors TFI. – A Towarzystwo nie mogło nawet uzyskać protokołów z posiedzeń KNF – podkreślał.

Wątpliwości rozwiewał już poprzednio sąd wojewódzki, który uznał, że Investors TFI „nie wykazał istnienia wątpliwości co do bezstronności wskazanych członków KNF". Formalnie nie było bowiem przesłanek dla ich wyłączenia. Zgodnie z uchwałą KNF jej członek nie może nabywać papierów wartościowych, ale jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych nie są papierami wartościowymi. Art. 15 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym zezwala zaś członkom KNF na posiadanie akcji dopuszczonych do obrotu zorganizowanego.

NSA ogłosi wyrok pod koniec lipca.