Każda ze stron umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony może ją rozwiązać za wypowiedzeniem, po upływie którego stosunek pracy ustaje (art. 32 § 1 pkt 3 oraz § 2 k.p.). Okres wypowiedzenia bezterminowego angażu zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

- 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

- 1 miesiąc – gdy zatrudnienie trwało co najmniej 6 miesięcy,

- 3 miesiące – po osiągnięciu 3-letniego stażu w zakładzie.

Mniej niż kodeks

Po złożeniu wypowiedzenia przez jedną ze stron mogą one ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę – >patrz wzór porozumienia. Takie uzgodnienie nie zmienia jednak trybu rozwiązania stosunku pracy. Nadal jest to wypowiedzenie (a nie rozwiązanie angażu na mocy porozumienia stron). Zmienia się jedynie data ustania angażu – na tę dowolnie wskazaną przez strony.

Jak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 9 lutego 2000 r. (I PKN 498/99), „zgoda pracownika na przedłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę nie jest tożsama ze zgodą na cofnięcie wadliwego wypowiedzenia i rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron, a tym samym nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę (art. 36 § 6 k.p.)".

Dodatkowe ustalenia

Porozumienie w sprawie krótszego wypowiedzenia może zawierać klauzulę o wypłacie podwładnemu wynagrodzenia za pracę za pozostałą część okresu wymówienia. Jego przyznanie nie jest jednak obligatoryjne. Zależy wyłącznie od ustaleń między zatrudniającym a pracownikiem.

„W wypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, ustalenie przez strony terminu rozwiązania umowy o pracę (art. 36 § 6 kodeksu pracy) nie pozbawia pracownika roszczeń wynikających z art. 45 kodeksu pracy". Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 24 lutego 1994 r. (I PZP 57/93) podjętej w składzie 7 sędziów.

Wyjątek od reguły

Jeżeli powodem wypowiedzenia pracownikowi bezterminowego angażu jest ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy albo inne przyczyny niedotyczące pracowników, zatrudniający może – w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę – skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca.

Podwładnemu przysługuje wtedy odszkodowanie w wysokości uposażenia za pozostałą część okresu wymówienia. Jeśli w tym czasie nie będzie pracował, okres ten wlicza mu się do stażu pracy (art. 36

1

k.p.).

Miejsce w teczce

Porozumienie o ustaleniu wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 36 § 6 k.p. umieszcza się w części C akt osobowych pracownika (§ 6 ust. 2 pkt 3 lit. a rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).

podstawa prawna:

art. 32 § 1 pkt 3 i § 2, art. 36 § 1 i § 6, art. 361 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) § 6 ust. 2 pkt 3 lit. a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika

(DzU nr 62, poz. 286 ze zm.)

—Anna Borysewicz adwokat, prowadzi własną kancelarię w Płocku