Assistance to pomoc polegająca na zorganizowaniu w firmie interwencji specjalisty i pokryciu kosztów jego robocizny. Klient korzystający w ramach assistance z usług hydraulika czy informatyka, płaci tylko za materiały.

Oferta produktowa dla przedsiębiorców z sektora MSP jest dobrze rozwinięta, a firmy potrzebują usług assistance, ponieważ brak odpowiedniej pomocy ma bezpośrednie przełożenie na spadek ich zysków. Pakiety assistance dla firm dołączane są najczęściej do produktów bankowych, takich jak rachunek bankowy, kredyt, karta kredytowa czy karta debetowa, do niektórych ubezpieczeń majątkowych oraz umów zawieranych z firmą leasingową, często assistance dostępne jest w ramach polisy, np. ubezpieczenia mienia od zdarzeń losowych.

Assistance dla firm mogą obejmować wiele obszarów, w zależności od potrzeb klienta. Może to być pomoc techniczna, informacyjna i prawna, ale także interwencyjny assistance medyczny czy wsparcie informacyjne. Każda firma ma inne potrzeby w zakresie usług assistance. Wiele zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz zasobów, jakimi dysponuje a także rodzaju działalności.

Małe firmy, niemające na etacie informatyka czy „złotej rączki" obsługującej wszystkie awarie np. w biurze, najczęściej będą potrzebować office assistance. Dzięki niemu w razie uszkodzenia mienia na skutek kradzieży z włamaniem lub innego zdarzenia losowego, np. pożaru czy powodzi bądź awarii, przedsiębiorca otrzyma pomoc techniczną (technik komputerowy, szklarz, ślusarz, elektryk, specjalista systemów grzewczych lub alarmowych, hydraulik), medyczną (np. interwencja lekarza w pracy, przewóz sanitarny chorych lub poszkodowanych) oraz informacyjną. Pomoc może też obejmować dozór i transport mienia, zapewnienie lokalu zastępczego, dostęp do infolinii gospodarczej, socjalnej, prawnej i rekrutacyjnej.

Szczególnie przydatne jest assistance motoryzacyjne, które zapewni pomoc w przypadku awarii lub wypadku auta firmowego. Można w tym zakresie liczyć na takie usługi, jak holowanie czy organizacja naprawy auta, a także zapewnienie samochodu zastępczego czy niespodziewanego noclegu dla kierowcy.

Większe firmy chętnie korzystają z assistance dodawanego do ubezpieczeń podróżnych, tworzonych z myślą o biznesie, obejmującego dokonanie rezerwacji hotelu czy wynajęcie samochodu oraz usługi, które służą rozwiązaniu problemu w obsadzeniu tymczasowego wakatu lub nawet organizacji zastępstwa w podróży służbowej.

Jak zabezpieczyć sukcesję używając odpowiedniej polisy

Plan sukcesji powinno skonstruować się w taki sposób, żeby zapewnić płynne przejście majątku między pokoleniami, zgodnie z zamierzeniami wszystkich zainteresowanych. Od strony prawnej problem rozwiązuje zapis w umowie między wspólnikami, mówiący o pierwszeństwie nabycia udziałów w przypadku śmierci wspólnika. Pozostaje jeszcze rozwiązanie sprawy od strony finansowej.

W spółce z o.o. w razie śmierci wspólnika spadkobiercy dziedziczą udział, chyba że istnieje umowa, która wyłącza dziedziczenie. W przypadku dziedziczenia udziałów nie istnieje problem spłaty. Natomiast w przeciwnej sytuacji, czyli jeżeli jest umowa wyłączająca dziedziczenie, spadkobiercy otrzymają ekwiwalent, który stanowi dochód, od którego rodzina zapłaci progresywny podatek dochodowy. Ekwiwalent ten zazwyczaj jest wysoki, więc będzie to stawka 32 proc.

Tu przyda się ubezpieczenie na życie, gdzie uposażonymi nie będą wspólnicy, a spadkobiercy. Kwota wypłaty powinna zabezpieczać płynność finansową firmy, a także umożliwiać spłacenie spadkobierców zmarłego wspólnika. Polisa taka jest także korzystna dla rodziny, ponieważ wypłata świadczenia ubezpieczeniowego następujące w terminie 30 dni od dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów, czyli rodzina otrzyma te pieniądze bardzo szybko. Postępowanie spadkowe trwa dłużej.

Zobowiązania wobec spadkobierców i wobec fiskusa można zabezpieczyć jedną polisą, ale lepiej zrobić to przy pomocy dwóch odrębnych polis. Polisę, która będzie służyła spłacie zobowiązania podatkowego może wykupić sam zainteresowany wspólnik, a nie spółka. Sumę ubezpieczenia wylicza się wówczas w oparciu o wysokość ekwiwalentu i procent podatku.

Cena ubezpieczenia nie jest w takich przypadkach wysoka w porównaniu z innymi polisami, gdyż produkt skierowany jest do osób zainteresowanych „czystą" ochroną ubezpieczeniową bez możliwości gromadzenia kapitału.