Znowelizowana ustawa – Prawo zamówień publicznych (wchodzi w życie 20 lutego 2013 r.) wprowadza nowy rodzaj zamówień – w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. W związku z tym trwają też prace nad rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań.

W projekcie znajdują się propozycje nowych przepisów, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo przy tych postępowaniach.  Jednym z nich jest wprowadzenie wyjątku od zasady umożliwiającej wnoszenie odwołań drogą elektroniczną oraz przesyłanie korespondencji faksem lub drogą elektroniczną. W sprawach zawierających informacje niejawne będzie to ograniczone.

Akta sprawy odwoławczej zawierającej takie informacje także będą mogły być udostępniane tylko osobom, które przedstawią dokumenty potwierdzające, że  spełniają ustawowe wymagania rękojmi  zachowania tajemnicy. Projekt rozporządzenia odwołuje się tutaj do przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Warunki dostępu do informacji niejawnych będą musieli spełnić m.in. biegli

Odpowiednie uprawnienia będą musieli mieć także członkowie składu orzekającego Krajowej Izby Odwoławczej rozpatrujący sprawy dotyczące newralgicznej tematyki. Tu także poziom dostępu będzie regulowany według ustawy o dostępie do informacji niejawnych. Zgodnie z jej art. 21 osoba dopuszczona do pracy związanej z dostępem do informacji niejawnych o klauzuli „poufne" lub wyższej powinna posiadać poświadczenie bezpieczeństwa oraz odbyć szkolenie w dziedzinie ochrony informacji niejawnych. Do uzyskania dostępu do informacji niejawnej o klauzuli „zastrzeżone" wystarczające jest pisemne upoważnienie przez kierownika jednostki organizacyjnej oraz odbycie szkolenia z ochrony informacji niejawnych. Rozpatrzenie odwołania będzie się musiało odbywać w specjalnie zabezpieczonym pomieszczeniu.

Wymagania dotyczące przedstawiania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków związanych z prawem dostępu do informacji niejawnych będą też musiały spełnić strony i uczestnicy postępowania (gdy sprawa trafi na rozprawę). Także biegły powołany przez Krajową Izbę Odwoławczą będzie musiał spełniać wymagania niezbędne do zapewniania ochrony informacji niejawnych.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe