Postępowania o prowadzonych przez podmioty publiczne zamówieniach są jawne, a udział w nich dostępny na równych zasadach dla wszystkich zainteresowanych. W praktyce oznacza to, że zamawiający w sytuacjach przewidzianych prawem ma obowiązek w odpowiedni sposób powiadomić wszystkich potencjalnych zainteresowanych o zamiarze udzielenia zamówienia publicznego.

Zawiadomienie to następuje poprzez opublikowanie ogłoszenia. Od tego momentu wykonawcy mogą zapoznawać się z warunkami uczestnictwa w postępowaniu, zwracać się do zamawiającego z prośbą o wyjaśnienie specyfiki i zasad zamówienia oraz kwestionować dokonane przez zamawiającego czynności.

Miejsce publikacji ogłoszenia o zamówieniu uzależnione jest od jego wartości. W przypadku zamówień powyżej 14 tys. euro, ale do progu zamówień europejskich >patrz tabela, ogłoszenie publikowane jest w Biuletynie Zamówień Publicznych. Informacje o zamówieniach powyżej progów europejskich można znaleźć w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Poza tym publikowane są na stronie internetowej zamawiającego.

Urząd Zamówień Publicznych prowadzi specjalną stronę internetową, na której praktycznie codziennie zamieszczane są ogłoszenia dotyczące zamówień publicznych. Poprzez dostępną na stronie wyszukiwarkę można znaleźć ogłoszenie przy wykorzystaniu dwóch trybów: uproszczonego i zaawansowanego.

Możliwe jest określenie np. rodzaju zamówienia, jego przedmiotu, regionu czy instytucji zamawiającego. Każdy zainteresowany może również subskrybować interesujące go ogłoszenia. Wówczas na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej będą przesyłane informacje o ogłoszeniach.

Dziennik Urzędowy wydawany jest przez Urząd Publikacji Unii Europejskiej. Organ ten odpowiedzialny jest za drukowanie oraz rozpowszechnianie publikacji UE we wszystkich językach urzędowych UE. Wyszukiwanie danych następuje poprzez dostęp do darmowej bazy danych – elektronicznego dziennika przetargów (Tender Electronic Daily – TED). Poza aktualnymi ogłoszeniami wydanie online elektronicznego dziennika przetargów umożliwia użytkownikom portalu wybieranie spośród różnych kryteriów wyszukiwania, m.in. takich jak dane geograficzne, typ dokumentu, rodzaj kontraktu czy słowa klucze.

W samym ogłoszeniu o zamówieniach znajdziemy podstawowe informacje na temat prowadzonego postępowania. Dowiemy się m.in., kto organizuje przetarg, jakie są jego podstawowe zasady i gdzie (na jakiej stronie internetowej) znajdziemy bardziej szczegółowe informacje.

Co ważne, treść ogłoszenia o zamówieniu należy monitorować na bieżąco, ponieważ może się ona zmieniać. W przypadku dokonywania zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu zamieszczonego w Biuletynie Zamówień Publicznych lub opublikowanego w Dzienniku Urzędowym UE zamawiający – jeżeli jest to konieczne – przedłuża termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub termin składania wniosków o czas niezbędny do wprowadzenia zmian we wnioskach lub ofertach.

Jeżeli jednak zmiana ogłoszenia jest istotna, a w szczególności dotyczy określenia przedmiotu, wielkości lub zakresu zamówienia, kryteriów oceny, warunków udziału w postępowaniu lub sposobu oceny ich spełniania, zamawiający przedłuża termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub termin składania wniosków o czas niezbędny na wprowadzenie stosowych zmian w postępowaniach prowadzonych w procedurze unijnej termin składania:

- ofert nie może być krótszy niż 22 dni od dnia przekazania zmiany ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej – w trybie przetargu ograniczonego,

- wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu nie może być krótszy niż 30 dni, a jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia niż 10 dni od dnia przekazania zmiany ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej – w trybie przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem.

Dodatkowo zamawiający niezwłocznie po zamieszczeniu treści zmiany ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych lub jej przekazaniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej zamieszcza informację o zmianach w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej.

Informacje o zamówieniach

Procedura krajowa

Biuletyn Zamówień Publicznych – http://www.portal.uzp.gov.pl

Procedura unijna

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej – http://ted.europa.eu

Wspólne miejsca

Strona internetowa oraz miejsce publicznie dostępne w siedzibie zamawiającego.