- Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę, po czy uznał, że postąpił zbyt pochopnie. Czy w takiej sytuacji może wycofać się ze swojej decyzji? Czy wymaga to zgody pracownika (w zasadzie można przecież przyjąć, że cofnięcie oświadczenia jest dla niego korzystne).
Gdy pracownik poweźmie wiadomość o oświadczeniu woli pracodawcy co do wypowiedzenia umowy o pracę, powoduje to, że cofnięcie tego oświadczenia może nastąpić tylko za jego zgodą.
Art. 61 § 1 kodeksu cywilnego stosowany na gruncie prawa pracy na podstawie art. 300 kodeksu pracy stanowi, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie go jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
Zatem jeżeli pracownik otrzymał już pismo z wypowiedzeniem, pracodawca może zmienić tę decyzję za jego zgodą. Argument, że leży to w interesie pracownika, nie będzie tu brany pod uwagę, gdyż mógł on np. znaleźć nową pracę albo nie mieć zamiaru kontynuowania zatrudnienia u pracodawcy, który go zwolnił.
Jeśli pracodawca nie ma zgody pracownika na cofnięcie oświadczenia woli szefa, wypowiedzenie angażu pozostaje skuteczne i spowoduje jego rozwiązanie z upływem okresu wypowiedzenia. Na poparcie takiego stanowiska warto przytoczyć uchwałę Sądu Najwyższego z 23 października 1986 r. (II PZP 62/86).
Zgodnie z nią skuteczne cofnięcie przez zakład wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika, nawet mimo wcześniejszego odwołania się podwładnego od wymówienia do sądu.