Na udostępnianiu Internetu można zarabiać. To oczywiste. Jednak, aby firma mogła to robić najpierw musi zainwestować w odpowiednią infrastrukturę. O ile na terenach o dużej liczbie mieszkańców i przedsiębiorstw, a więc potencjalnych klientów, firm, świadczących takie usługi, do inwestycji w rozwój infrastruktury nie trzeba specjalnie namawiać, to inaczej wygląda to w przypadku terenów o niskiej gęstości zaludnienia lub małym wskaźniku przedsiębiorczości.
I nie ma w tym nic dziwnego. Mała liczba potencjalnych odbiorców usługi stawia takie inwestycje pod znakiem zapytania. Nie opłaca się po prostu angażować znacznych środków w budowę sieci i jej utrzymanie, bo koszty na to poniesione nie zwrócą się lub zwrócą, ale po bardzo długim czasie.
To wszystko skutkuje tym, że znaczna część ludzi nie ma szans na dostęp do szerokopasmowego, czyli szybkiego i sprawnego Internetu. Nawet gdyby wyrazili gotowość podpisania umowy i płacenia za usługę, firmy nie są tym zainteresowane, ze względu na zbyt wysokie nakłady potrzebne na starcie. I właśnie działanie 8.4 „Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie ostatniej mili" programu „Innowacyjna gospodarka" ma pomóc w przełamaniu takiego impasu.
Pula na rozwój
Działanie programu to nic innego jak specjalnie wydzielona pula unijnych i budżetowych środków, mających finansować określone projekty.
W tym przypadku te, które polegają na zbudowaniu infrastruktury telekomunikacyjnej pomiędzy najbliższym lub najbardziej efektywnym punktem dystrybucji Internetu, a użytkownikiem końcowym. A wszystko to w celu umożliwienia bezpośredniego dostarczenia mu usługi przyłączenia do sieci telekomunikacyjnej i zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Co oznaczają powyższe sformułowania?
Najważniejsze definicje
Infrastruktura telekomunikacyjna ma być zbudowana pomiędzy najbliższym lub najbardziej efektywnym punktem dystrybucji a użytkownikiem końcowym. Ten ostatni w myśl ustawy prawo telekomunikacyjne (DzU z 2004r. nr 171, poz. 1800 ze zm.) to podmiot korzystający z publicznie dostępnej usługi telekomunikacyjnej lub żądający świadczenia takiej usługi, dla zaspokojenia własnych potrzeb.
Pod pojęciem najbliższego punktu dystrybucji Internetu należy rozumieć węzeł telekomunikacyjny należący do operatora, w którym oferowana jest usługa hurtowego dostępu do Internetu, a którego parametry techniczne, lokalizacja oraz warunki udostępnienia są optymalne dla realizacji projektu.
Z kolei najbardziej efektywny punkt dystrybucji to najbliższy węzeł telekomunikacyjny sieci szerokopasmowej budowanej w ramach któregoś z szesnastu regionalnego programów operacyjnych lub programu „Rozwój Polski wschodniej". I wreszcie dzięki inwestycji na być proponowana usługa szerokopasmowego dostępu do Internetu.
Pod tym pojęciem należy rozumieć usługę takiego dostępu, dla której wymagana przepływność łącza do użytkownika końcowego wynosi co najmniej 2 Mb/s. Powyższe definicje wynikają z przepisów zawartych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie udzielania przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie pomocy finansowej na dostarczenie usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu na odcinku „ostatniej mili" w ramach programu „Innowacyjna gospodarka" (DzU z 2010 r. Nr 170, poz. 1147).
Co jeszcze wynika z tego aktu? Ponieważ reguluje ono zasady udzielania dotacji na wspomniane inwestycje, reguluje także to, jaki może być poziom dofinansowania oraz jakie wydatki dokonywane w trakcie realizacji przedsięwzięcia mogą być przedmiotem rozliczenia (wydatki kwalifikowane).
Wysokość wsparcia
I tak tzw. intensywność pomocy zależy od tego, czy projekt realizuje mikro lub mała firma, czy średnie przedsiębiorstwo. Drugi element, który wpływa na wartość dofinansowania to miejsce realizacji inwestycji.
W związku z tym mikro i mali przedsiębiorcy mogą oczekiwać dotacji pokrywającej 70 proc. kosztów, o ile zrealizują projekt na obszarze należącym do województwa: lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, małopolskiego, lubuskiego, łódzkiego lub kujawsko-pomorskiego. Refundacja 60 proc. wydatków będzie im przysługiwać wówczas, gdy za miejsce realizacji inwestycji obiorą obszar należący do województw: śląskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego.
I wreszcie najniższy 50 proc. poziom dofinansowania przysługuje dla projektów realizowanych w województwie mazowieckim. Dla firm średniej wielkości wymienione progi wsparcia są niższe o 10 pkt proc. W związku z tym wynoszą odpowiednio 60 proc., 50 proc. i 40 proc.
Dopuszczalne wydatki
Ponieważ rozliczeniu z wykorzystaniem dotacji podlegają wyłącznie tzw. wydatki kwalifikowane należy zaznaczyć, że za takie można uznać wydatki poniesione m.in. na:
- nabycie, wraz z kosztem instalacji (wdrożenia), wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej,
- dzierżawę, najem, zakup lub wytworzenie oraz instalację (montaż) nowych środków trwałych (pod pewnymi warunkami także używanych), w tym: maszyn, urządzeń, narzędzi, przyrządów i aparatury, wyposażenia technicznego, infrastruktury technicznej związanej z inwestycją, w tym kanalizacji kablowej, masztów i wież radiowych,
- raty leasingowe (raty spłat wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych, poniesione przez korzystającego do dnia zakończenia realizacji projektu, do wysokości ich wartości początkowej z dnia zawarcia umowy leasingu prowadzącego do przeniesienia własności, z wyłączeniem leasingu zwrotnego, albo spłatę wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, należnej z tytułu umowy leasingu prowadzącego do przeniesienia własności, z wyłączeniem leasingu zwrotnego),
- zakup prawa własności lub wieczystego użytkowania gruntów oraz najem lub dzierżawę gruntów do wysokości 10 proc. całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu,
- nabycie robót i materiałów budowlanych,
- najem lub dzierżawę powierzchni, konstrukcji, budynków lub części pomieszczeń przeznaczonych na instalację nadajników oraz łączy telekomunikacyjnych, w celu umożliwienia realizacji usługi przyłączenia do sieci telekomunikacyjnej, pod warunkiem że umowa najmu lub dzierżawy będzie zawarta na okres gwarantujący trwałość projektu,
- najem lub dzierżawę kanalizacji teletechnicznej, miejsca w otworze kanalizacji teletechnicznej, rurociągu teletechnicznego, włókien światłowodowych lub pasma transmisyjnego w celu umożliwienia realizacji usługi przyłączenia do sieci telekomunikacyjnej, pod warunkiem że umowa najmu lub dzierżawy będzie zawarta na okres gwarantujący trwałość projektu,
- opłaty dla właściciela, użytkownika wieczystego nieruchomości lub zarządcy nieruchomości za umożliwienie umieszczenia na nieruchomości obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej, w szczególności - zainstalowania urządzeń telekomunikacyjnych, przeprowadzenia linii kablowych pod nieruchomością, na niej lub nad nią, umieszczenia tabliczek informacyjnych o urządzeniach, a także ich eksploatacji i konserwacji.
Władza wdrażająca
Firmy zainteresowane rozbudową infrastruktury telekomunikacyjnej, dającej możliwość świadczenia usług dostępu do Internetu na wybranych obszarach powinny złożyć wniosek o dofinansowanie do Władzy Wdrażającej Programy Europejskiej. Tak nazywa się instytucja odpowiedzialna za realizację konkursu do działania 8.4. Na aplikacje przedsiębiorców (mikro, małych lub średnich firm) lub organizacji non-profit będzie ona czekać do 30 listopada.
Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie na jedno województwo. Tym samym w trakcie trwania konkursu można złożyć maksymalnie 16 wniosków.
Warto jeszcze dodać, że minimalna kwota dofinansowania to 30 tys. zł (tym samym nie kwalifikują się projekty, w których wnioskowana kwota wsparcia byłaby mniejsza). Natomiast maksymalny dopuszczalny okres realizacji projektu wynosi dwa lata. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie www.wwpe.gov.pl.
Między innymi można tam znaleźć:
- wzór wniosku o dofinansowanie,
- instrukcję wypełniania aplikacji,
- wzór umowy o dofinansowanie,
- regulamin pracy komisji oceniającej,
- regulamin przeprowadzania konkursu ,
- wzór biznes planu z analizą finansową oraz koncepcją techniczną projektu ,
- przewodnik po kryteriach wyboru projektów. -
Morze możliwości
Ponad 40 tys. miejscowości czeka na dostęp do szerokopasmowego Internetu. Są to obszary wskazane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, jako te, które kwalifikują się do objęcia inwestycjami dofinansowanymi z działania 8.4. Jakie kryteria o tym zdecydowały?
Mianowicie są to te miejscowości, w których poziom nasycenia usługami szerokopasmowego dostępu do Internetu o przepustowości min. 2 Mb/s wynosi nie więcej niż 30 proc. oraz nie są tam realizowane inwestycje Telekomunikacji Polskiej w ramach porozumienia zawartego pomiędzy UKE, a TP S.A. , a także nie są budowane sieci dostępowe w ramach regionalnych programów operacyjnych. Dla przedsiębiorców oznacza to, że właśnie na tych terenach mogą przeprowadzać swoje inwestycje oczekując dofinansowania ze środków unijnych. Wykaz tych miejscowości znajduje się na stronie UKE (www.poig84.uke.gov.pl).
Są one prezentowane zbiorczo w pliku Excel lub dostępne poprzez wyszukiwarkę. Zaznaczając wybrane województwo, powiat i gminę da się sprawdzić, czy na takim obszarze znajdują się tereny zakwalifikowane do wsparcia. Ostatnia aktualizacja danych miała miejsce 17 października tego roku. -
Białe plamy
Wybrane miejscowości, w których wolno realizować projekty na przykładzie województwa dolnośląskiego
- Bolesławice
- Buczek
- Dobra
- Kozłów
- Pstrąże
- Kraszowice
- Lipiany
- Łąka
- Nowa
- Nowa Wieś
- Nowe Jaroszowice
- Parkoszów
- Stara Oleszna
- Suszki
- Trzebień Mały
- Modła
- Motyle
- Nowa Kuźnia
- Patoka
- Czerna
- Gierałtów
- Godzieszów
- Kierżno
- Milików
- Nowa Wieś
- Bieniec
- Parzyce
- Zabłocie
- Zagajnik
- Zebrzydowa
- Nowogrodziec
- Bronowiec
- Ołobok
- Osieczów
- Poświętne
- Świętoszów
- Tomisław
- Leśny Dwór
- Pieszyce
- Piława Górna
- Ligota Wielka
- Sieniawka
- Chwalęcin
- Gola Dzierżoniowska
- Ligota Mała
- Nowa Wieś Niemczańska
- Podlesie
- Ruszkowice
- Przerzeczyn-Zdrój
- Borek
- Bytnik
- Grodziec Mały
- Krzekotów
- Ruszowice
- Stare Serby
- Szczyglice
- Turów
- Zabornia
- Rapocin
- Bądzów
- Gaiki
- Zofiówka
- Jaczów
- Kurowice
- Kurów Mały
- Łagoszów Mały
- Maniów
- Modła
- Potoczek
- Drogomin
- Smardzów
- Ceber
- Skidniówek
- Chociemyśl
- Głogówko
- Leśna Dolina
- Grochowice
- Kotla
- Skórzyn
- Kozie Doły
- Krążkówko
- Zaszków
- Krzekotówek
- Kulów
- Moszowice
- Skidniów
- Dorzecze
- Sobczyce