- Planujemy przekształcić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową. Czy takie przekształcenie spowoduje jakieś skutki w podatku od towarów i usług?
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową przewiduje art. 551 ustawy z 15 września 2000r. – Kodeks spółek handlowych (dalej k.s.h.), zgodnie z którym spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).
Możliwość przekształcenia została przy tym wyłączona w stosunku do spółki w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, oraz w stosunku do spółki w upadłości. Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.
Zagadnienie sukcesji podatkowej w prawie podatkowym regulują art. 93–93e ordynacji podatkowej (dalej o.p.). Jak wynika z art. 93a § 1 i 2 o.p., osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Spółka przekształcona jest więc traktowana jako kontynuator swojego poprzednika i w związku z tym przechodzą na nią wszelkie uprawnienia i obowiązki przewidziane w regulacjach prawa materialnego.
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dostawą towarów, w rozumieniu art. 7 tej ustawy, jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez świadczenie usług rozumie się z kolei każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).
W sytuacji opisanej w pytaniu nie nastąpi rozwiązanie spółki z o.o., ale jedynie zmiana formy prawnej prowadzonej działalności. Czynność ta nie będzie ani odpłatną dostawą towarów, ani odpłatnym świadczeniem usług w rozumieniu art. 7 oraz art. 8 ustawy o VAT. Przekształcenie nie będzie też skutkowało jakimkolwiek przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami ani jakimkolwiek świadczeniem spółki i nie będzie stanowiło dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT.
W konsekwencji nie będzie miało miejsce zdarzenie, które rodziłoby powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Oznacza to, że przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową nie będzie podlegało opodatkowaniu tym podatkiem. Stanowisko to zostało potwierdzone w dotyczącej przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 27 czerwca 2012 r., IPPP2/443-370/12-3/RR) oraz w dotyczącej przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z o.o. interpretacji wydanej przez Izbę Skarbową w Łodzi 25 października 2011 r., IPTPP2/443-359/11-4/AW).