W pomieszczeniach pracy można stosować kraty. W razie gdy wykonywana w nich  praca stwarza zagrożenie wybuchem bądź pracuje w nich duża grupa osób, szef powinien zapewnić możliwość otwarcia ich od wewnątrz przez osoby znajdujące się w środku. W sytuacji gdy klucze od krat znajdują się na portierni, taka możliwość w sytuacji zagrożenia jest znacząco ograniczona.

Nie ma zakazu instalowania krat okiennych w pomieszczeniach pracy.

W tym zakresie należy jednak zwrócić uwagę na dwa ważne wymogi. Pierwszy wynika z § 300 rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.).

Kraty w co najmniej jednym otworze okiennym w pomieszczeniu muszą otwierać się od wewnątrz mieszkania, a także pomieszczenia:

- mieszkalnego znajdującego się w budynku innym niż mieszkalny,

- przeznaczonego na pobyt ludzi w suterenie lub w budynku tymczasowym z materiałów palnych,

- zagrożonego wybuchem,

- do którego jest możliwe niespodziewane przedostanie się mieszanin wybuchowych lub substancji trujących, duszących bądź innych mogących utrudnić ewakuację,

- przeznaczonego do jednoczesnego przebywania więcej niż 50 osób,

- przeznaczonego dla co najmniej siedmiu osób o ograniczonej zdolności poruszania się.

Wymagania te nie dotyczą zakładów karnych i aresztów śledczych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.

Drugą kwestią są przepisy przeciwpożarowe. Jak wynika z § 4 rozporządzenia MSWiA z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109, poz. 719), w obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji.

Służyć ma temu m.in. uniemożliwianie lub ograniczanie dostępu do krat zewnętrznych i okiennic, które zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi powinny otwierać się od wewnątrz mieszkania lub pomieszczenia.

Nie w każdym pomieszczeniu pracy kraty muszą się zatem otwierać od strony wewnętrznej. Jeśli jednak spełniony jest któryś z wymienionych wyżej warunków, to nie tylko taki wymóg powinien być spełniony, ale również nie można ograniczać osobom znajdującym się w tych pomieszczeniach możliwości otwarcia krat.

Skoro kraty nie zostały zaopatrzone w mechanizm umożliwiający otwarcie ich od strony wewnętrznej bez klucza, pracownicy powinni go posiadać. W razie zagrożenia muszą bowiem mieć możliwość łatwego i szybkiego ich otwarcia.