W tego rodzaju spółce mamy do czynienia z dwoma rodzajami wspólników: komplementariuszami i akcjonariuszami. Ci pierwsi odpowiadają za wszystkie zobowiązania spółki bez ograniczenia, całym swoim majątkiem osobistym solidarnie ze spółką i pozostałymi komplementariuszami. Oczywiście ich odpowiedzialność jest subsydiarna względem spółki.

Inna jest natomiast pozycja akcjonariuszy. Ci, co do zasady za zobowiązania spółki, nie odpowiadają. Od reguły tej przewidziane są jednak wyjątki. I tak, gdy nazwisko akcjonariusza umieszczone zostało w firmie spółki (jej nazwie), poniesie on odpowiedzialność tak jak komplementariusz. Jeśli zdecyduje się zmienić swój status i stanie się komplementariuszem, będzie odpowiadał również za te zobowiązania spółki, które istniały w chwili wpisania jej do rejestru.

Również wtedy, gdy akcjonariusz dokona czynności prawnej w imieniu spółki, ale nie ujawni swego pełnomocnictwa lub przekroczy jego zakres (albo w ogóle nie ma umocowania), odpowie wobec osób trzecich za skutki tej czynności i to bez ograniczenia.

W przypadku zaległości podatkowych spółki i wspólników wynikających z działalności spółki nie będzie stosowana zasada subsydiarności, czyli egzekucja może być kierowana bezpośrednio do wspólników, a nie najpierw do spółki, a dopiero w razie bezskuteczności egzekucji do majątków osobistych wspólników. Dotyczy to wspólników spółki jawnej, partnerów w spółce partnerskiej, a także komplementariuszy w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej.