- Od 2002 r. firma zatrudniała trzy osoby. W maju 2011 r. dostały orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności. Dlatego od maja 2011 r. pracodawca pobierał na nie miesięczne dofinansowanie do ich wynagrodzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Będąc ostatnio na szkoleniu, dowiedział się, że nie mógł się ubiegać o takie wsparcie. Czy szkolący miał rację?

Odpowiada Edyta Sieradzka wiceprezes organizacji OBPON

Tak

. Przesądza o tym

interpretacja Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych (BON-I-52311-240-2-LK/2010)

.

W pierwszej kolejności należy stosować wykładnię funkcjonalną rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r., uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych, DzUrz WE L 214 z 9.08.2008 r., s. 3) oraz kierunek wykładni wyznaczony tzw. motywem nr 28 tego rozporządzenia.

Zgodnie z nimi pracodawca, który przed 1 stycznia 2009 r. zatrudniał osobę sprawną i nadal ją zatrudniał, gdy po tej dacie stała się niepełnosprawna, nie spełnia warunków, aby uznać ją za zatrudnioną w warunkach efektu zachęty lub w takich uprawniających do wyłączenia obowiązku ustalania tego efektu.

To samo dotyczy pracownika, który został zatrudniony po 1 stycznia 2009 r. jako osoba pełnosprawna i następnie stał się niepełnosprawny. Uwzględniając to, że okres, w którym ustala się efekt zachęty, obejmuje miesiąc podjęcia zatrudnienia przez niepełnosprawnego, bez ponownego podjęcia zatrudnienia przez niepełnosprawnego nie można u tych osób ustalić efektu zachęty.

U zatrudnionych jako osoby niepełnosprawne przed 1 stycznia 2009 r. nie należy ustalać efektu zachęty jedynie wtedy, gdy zachodzą przesłanki wyłączające obowiązek jego ustalenia. Przewiduje to rozporządzenie KE lub art. 2 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 237, poz. 1652).

Co do zasady pomoc udzielaną na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, które nie są nowo zatrudnionymi, Komisja Europejska uznaje za pomoc trwającą i niewymagającą ustalenia efektu zachęty. Dlatego gdy na takiego pracownika uzyskano pomoc na zatrudnienie, w tym tę z PFRON, o której mowa w art. 25, 25a, 26a i 26f ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji), nie ma potrzeby ustalać efektu zachęty.

Wynika to z motywu nr 30 rozporządzenia KE i ustawy z 5 grudnia 2008 r. Gdy na zatrudnionego pracownika nie można ustalić efektu zachęty oraz nie zachodzą warunki wyłączające obowiązek jego ustalenia, na tę osobę nie przysługuje dofinansowanie.

- Angażujemy pracownicę urodzoną 21 czerwca 1958 r., która ma orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, ale pobiera też emeryturę, gdyż ma niepełnosprawne dziecko. Czy na taką osobę przysługuje dofinansowanie z PFRON do wynagrodzenia?

Począwszy od dofinansowań do wynagrodzeń za marzec 2011 r., nie przysługuje ono na pracowników z ustalonym prawem do emerytury, którzy mają lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Przesądza o tym art. 26a ust. 1a ustawy o rehabilitacji. Niestety, pobieranie emerytury na niepełnosprawne dziecko także oznacza, że pracownica ma ustalone prawo do emerytury, i wyłącza ją to z dofinansowań. Tę osobę jednak nadal wlicza się do wskaźników zatrudnienia ogółem i niepełnosprawnych.

- Czy z PFRON przysługuje dofinansowanie na pracownika niepełnosprawnego przebywającego na zwolnieniach chorobowych?

Tak.

Jeżeli to pracodawca wypłaca niepełnosprawnemu pracownikowi wynagrodzenie chorobowe. Przypominam, że aby uzyskać dofinansowanie z PFRON, pracodawca musi ponieść określone koszty płacy.

Są one definiowane jako wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, naliczone od tego wynagrodzenia, oraz obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tak stanowi art. 2 pkt 4a ustawy o rehabilitacji.

U pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą wysokość dofinansowania nie może przekraczać 75 proc. kosztów płacy. Oznacza to, że jeżeli za okres pobytu na zwolnieniu lekarskim pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe, to pracodawca może się ubiegać o dofinansowanie do tego wynagrodzenia. To dofinansowanie nie będzie natomiast przysługiwało za okres pobierania przez pracownika wyłącznie zasiłku chorobowego.

Czytaj także w serwisie:

Prawo w firmie

»

Kadry

»

niepełnosprawny w firmie