Czeski organ ochrony konkurencji i Komisja Europejska prowadziły dochodzenie w sprawie międzynarodowego kartelu. Komisja badała skutki działania kartelu na rynku unijnym w świetle przepisów UE. Czeski organ ograniczył się do dochodzenia na terytorium czeskim, stosując krajowe prawo konkurencji, a nałożona kara dotyczyła tylko tych skutków, które kartel wywarł przed 1 maja 2004 r., czyli datą wstąpienia Republiki Czeskiej do Unii.
Sąd Okręgowy w Brnie zapytał ETS, czy czeski organ ochrony konkurencji był uprawniony do prowadzenia dochodzenia w tej sprawie. Jeżeli Komisja wszczyna postępowanie, organy ochrony konkurencji państw członkowskich tracą kompetencje do stosowania nie tylko unijnych reguł konkurencji, ale także przepisów prawa krajowego zakazujących kartelu.
Uprawnienie do stosowania krajowych przepisów zostaje im przywrócone w momencie zakończenia postępowania przez Komisję. Organy krajowe mogą wydawać rozstrzygnięcia dotyczące kartelu na podstawie prawa UE, jeśli uwzględniają one decyzję Komisji. Zdaniem ETS (sygnatura akt: C-17/10) ustanowione w prawie Unii reguły nie mają zastosowania do skutków działania kartelu, które wywarł na terytorium Czech przed przystąpieniem do Unii, czeski organ miał zatem kompetencje do wydania decyzji w przedmiotowej sprawie.