W tym roku Polacy będą mieli dodatkowych 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Okazuje się, że nie jest to wcale najwięcej. Średnia europejska wynosi 12,6 dnia. Tak wynika z informacji opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (2012/C 33/07). Polska jest na 16. miejscu. Austriacy, Portugalczycy i Szwedzi świętują tyle samo co my. Rekordzistami są Belgowie. Mają aż 24 dni wolnego. Długim wypoczynkiem poza urlopem mogą się cieszyć również Węgrzy. Mają aż 17 dni dodatkowego wolnego. Mieszkańcy Bułgarii, Cypru, Litwy i Łotwy po 15 dni.

Najbardziej pracowici są Niemcy, Hiszpanie, Holendrzy i Anglicy. Mają tylko dziewięć dni dodatkowego wolnego. Niewiele mniej pracują Luksemburczycy i Szkoci. Mają dziesięć dni wolnych.

Pracodawcy uważają, że to z tych państw powinniśmy brać przykład. Ich zdaniem w Polsce dni wolnych od pracy jest wciąż za dużo.

– W stosunku do naszej zamożności mamy dużo dodatkowych dni wolnych od pracy. Na jednym takim dniu budżet traci ponad miliard złotych – argumentuje Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan.

Innego zdania są przedstawiciele związków zawodowych.

– W Polsce nie mamy wolnych niedziel. Niemcy pracują tylko w dni powszednie, prawo do wolnej niedzieli jest zapisane w konstytucji – mówi Alfred Bujara z NSZZ „Solidarność".

Jego zdaniem liczba dni wolnych od pracy w Polsce jest rozsądna.

Jak zaplanować urlop?

Zobacz Kalendarz 2012

Czytaj także w serwisie:

Prawo w firmie

»

Kadry

»

urlopy