Od 1 kwietnia 2011 r. przedsiębiorcy, u których funkcjonuje zbiorowy układ pracy, nie wiedzieli, czy opodatkowywać VAT zagwarantowane w tych układach, a przekazywane nieodpłatnie na rzecz związków zawodowych i zrzeszonych w nich pracowników świadczenia. Chodzi o towary i usługi nabywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a służące zaspokojeniu potrzeb pracowników (pisaliśmy już o tym w artykule "Dofinansowanie wczasów bez podatku dla firm" 9 listopada ). Przepisy nie były jasne, więc firmy dla bezpieczeństwa naliczały od tych świadczeń 23 proc. VAT. Teraz będą go mogły odzyskać.

Pracodawca nie naliczy VAT,a może odliczyć podatek uiszczony w cenie towarów i usług

Chodzi o zmienione brzmienie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z nowymi przepisami (DzU z nr 64, poz. 332) opodatkowaniu podlega odpowiednio nieodpłatne przekazanie należących do przedsiębiorcy towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników. Nie ma jednak definicji owego osobistego celu. Firmy nie miały więc pewności, czy naliczać VAT z tytułu np. zapewnienia związkom zawodowym pomieszczeń biurowych wraz z wyposażeniem i mediami.

Lista takich świadczeń zagwarantowanych w zakładowych układach zbiorowych pracy bywa długa. Znajdują się na niej m.in. artykuły spożywcze zużywane podczas spotkań roboczych organizowanych w godzinach pracy z pracownikami zrzeszonymi w związku zawodowym, szkolenia, kursy czy studia podyplomowe w ramach doskonalenia zawodowego przedstawicieli związku zawodowego. W spółkach węglowych pracodawcy biorą na siebie np. organizację pogrzebu i postawienie nagrobka po śmierci pracownika związkowca spowodowanej wypadkiem przy pracy.

Na szczęście dla firm pojawiły się pierwsze korzystne interpretacje. Według dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu można przyjąć, że potrzebami osobistymi są te, których zaspokojenie nie jest związane ze stosunkiem pracy, ale wynika z dobrej woli pracodawcy. Potrzeby pracownicze to te, do których zaspokojenia pracodawca jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa, np. kodeksu pracy, przepisów innych ustaw regulujących prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, postanowień zbiorowych układów pracy, postanowień porozumień zbiorowych, przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy itp. (interpretacja nr ILPP1/443-835/11-3/NS). Ten sam dyrektor potwierdził prawo do odliczenia VAT zapłaconego przez przedsiębiorcę w cenie nabywanych towarów i usług (nr ILPP2/443-894/11-2/EN).

- Interpretacje rozwiewają wreszcie wątpliwości w tej kwestii. Na ich podstawie przedsiębiorcy, którzy dotąd naliczali VAT, będą mogli skorygować wcześniejsze swoje odliczenia i wystąpić o stwierdzenie nadpłaty. Pracodawcy zyskają, bo z jednej strony nie będą musieli naliczać VAT, a z drugiej będą mogli odliczyć podatek naliczony - uważa Joanna Rudzka, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Z kolei zdaniem Doroty Pokrop, starszego menedżera w Ernst & Young, sytuacja przedsiębiorców po wydaniu tych interpretacji jest lepsza, ale nie idealna.

- Komfortowo mogą czuć się jedynie ci, którzy przekazują towary czy usługi na rzecz związków zawodowych i ich członków zgodnie z postanowieniami zakładowych układów zbiorowych pracy traktowanych jako element prawa pracy.

Zobacz także w serwisach:

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

Związki zawodowe i rady pracowników

»

Układy i porozumienia zbiorowe pracy

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Co i jak podlega opodatkowaniu

»

Świadczenia dla pracowników