Celem działania 1.5 „Rozwój przedsiębiorczości” jest podniesienie konkurencyjności mazowieckich mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorstw poprzez dostosowanie do wymogów rynkowych, w tym zapewnienie dostępu do nowych technologii, systemów certyfikacji i jakości.
We wciąż zmieniającej się gospodarce światowej firmy, które chcą przetrwać i rozwijać swoją działalność, muszą być gotowe do modernizacji, wprowadzania w życie nowych pomysłów, w tym nowatorskich metod zarządzania oraz nowych produktów i usług. Wielu przedsiębiorców ma tego świadomość.
Przeszkodą w realizacji takich planów może być jednak brak wystarczających środków na ich sfinansowanie. Decyzja o zaciągnięciu kredytu w obecnej niepewnej sytuacji na rynku finansowym i w ogóle w gospodarce jest obarczona dużym ryzykiem. Trudno też przewidzieć, kiedy sytuacja zacznie się poprawić. Czy nastąpi to już w przyszłym roku, czy może w 2013 lub jeszcze później.
Tego nie wiemy. Wiemy za to, że w najbliższych latach nie będzie już wielu okazji do zdobycia unijnych dotacji. Środki dla przedsiębiorców przewidziane na okres 2007 – 2013 są już na wyczerpaniu. Znaczna część z nich została zakontraktowana.
Kolejna tzw. perspektywa finansowa Unii Europejskiej obejmie lata 2014 – 2020. A to oznacza, że granty dla firm pojawią się najwcześniej w 2015 roku. Dlatego właśnie przedsiębiorcy, którzy mają przygotowane plany rozwoju oraz wiedzą, w co i dlaczego warto zainwestować, powinni poważnie rozważyć możliwość ubiegania się o unijne dotacje. Taką możliwość daje właśnie wymienione na początku działanie 1.5.
Termin naboru
Jest ono dostępne dla wszystkich firm z sektora MŚP działających na Mazowszu. Wnioski o dofinansowanie mogą zatem składać firmy określane jako mikro, małe i średnie. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów (która odpowiada za realizację programu regionalnego) tym razem podzieliła nabór na trzy tury.
W pierwszej kolejności wnioski o wsparcie mają prawo zgłaszać firmy średniej wielkości. Następnie swój czas będą miały firmy spełniające kryteria małego przedsiębiorstwa. Ostatnie o dotacje zawalczą przedstawiciele mikroprzedsiębiorstw. Dla każdej tury obowiązuje odrębny budżet. Pozwoli to uniknąć konkurencji o środki pomiędzy firmami różnej wielkości >patrz tabela.
Nowy produkt
Działanie ukierunkowane jest na podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez realizację nowych inwestycji. Te powinny polegać na zakupie lub wytworzeniu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i wiązać się z:
• utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,
• rozbudową istniejącej firmy,
• rozszerzeniem i zróżnicowaniem produkcji przez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub usług,
• zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie.
Innymi słowy chodzi o to, aby dotowana ze środków unijnych inwestycja przynosiła jakieś novum. Aby dzięki niej firma mogła pokazać, że się rozwija, a nie wyłącznie odtwarza swoje moce produkcyjne. Inwestycja musi mieć wartość dodaną w postaci nowego lub w zasadniczy sposób zmodernizowanego produktu (usługi).
Firma może np. wykazać, że dzięki przedsięwzięciu zacznie być obecna na innych (dodatkowych) polach działalności, że będzie mogła zaproponować odbiorcom (innym firmom, konsumentom) produkty (usługi) nieobecne w jej dotychczasowej ofercie.
Wymóg przeprowadzenia tak rozumianej nowej inwestycji wynika z przepisów regulujących zasady udzielania pomocy publicznej w ramach programów regionalnych. Są one zawarte w rozporządzeniu ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych (DzU z 2010 r. nr 239, poz. 1599).
Zgodnie z § 7 tego aktu nową inwestycją nie jest ta prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych i związana z nabyciem udziałów lub akcji innego przedsiębiorstwa. Jest nią natomiast m.in. budowa nowej firmy, rozbudowa tej istniejącej, dywersyfikacja (zróżnicowanie) produkcji.
Pozycje w budżecie
Zaletą tak rozumianej nowej inwestycji jest różnorodność wydatków, jakie mogą być na nią przewidziane. W języku przepisów są one nazywane kosztami kwalifikowanymi. Przedsiębiorca ma prawo do ich rozliczenia w ramach ubiegania się o zaliczkę i ostatecznej refundacji po zakończeniu projektu.
Zgodnie z § 9 ust. 1 wymienionego rozporządzenia do inwestycyjnych wydatków kwalifikowanych zalicza się niezbędne do realizacji inwestycji wydatki ponoszone na:
• nabycie prawa własności lub wieczystego użytkowania nieruchomości,
• nabycie, wytworzenie oraz instalację i uruchomienie środków trwałych,
• nadzór inwestorski, w tym inwestora zastępczego, oraz nadzór autorski, pod warunkiem że stanowią integralną część wydatków ponoszonych na nabycie prawa własności lub wieczystego użytkowania lub środków trwałych w ramach realizowanego projektu,
• prace przygotowawcze na terenie budowy,
• prace polegające na demontażu, rozbiórce lub remoncie, pod warunkiem że pozostają w bezpośrednim związku z celami przedsięwzięcia,
• prace konserwatorskie lub restauratorskie (jeżeli wiązałyby się ze specyfiką i potrzebami projektu),
• nabycie wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii przez nabycie patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Jak wynika z tego zestawienia, firma może postawić na rozbudowę swojej siedziby, hal produkcyjnych, magazynów, zainwestować w nowoczesne środki produkcji. Przykładowo nabyć lub wytworzyć maszyny, urządzenia, narzędzia, przyrządy, aparaturę, wyposażenie techniczne dla prac biurowych.
Zainwestować w infrastrukturę techniczną, np. w budowę lub ułożenie dróg wewnętrznych, przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych lub telekomunikacyjnych.
W nowoczesnej gospodarce liczy się także wiedza. Dlatego można sfinansować transakcje związane z nabyciem wartości niematerialnych i prawnych. Jednak w tym wypadku trzeba pamiętać, że dobra te muszą łącznie spełniać pewne warunki. Mianowicie będą one (patenty, licencje, know-how itp.):
• wykorzystywane wyłącznie w ramach przedsiębiorstwa objętego wsparciem,
• podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości,
• nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych, przy czym kupujący nie może sprawować nad sprzedawcą a sprzedawca nad kupującym kontroli.
Mazowia.eu
Planując finansowanie całej inwestycji, średnie firmy mogą założyć refundację 40 proc. poniesionych nakładów (dotyczy wyłącznie kosztów kwalifikowanych). W przypadku mikro- i małych firm z dotacji może zostać sfinansowane 50 proc. takich wydatków.
Pozostała część oraz wydatki niekwalifikowane muszą zostać sfinansowane ze środków własnych przedsiębiorcy. Oczywiście nie wyklucza to możliwości posiłkowania się kredytem bankowym lub pożyczką.
Firmy starające się o dotacje muszą przygotować wniosek w wersji elektronicznej i papierowej. Tę ostatnią należy dostarczyć do siedziby Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, punkt przyjmowania wniosków, ul. Jagiellońska 74, 03-301 Warszawa.
Termin, w którym należy to zrobić, zależy od wielkości firmy (mikro, mała czy średnia). Dokładne informacje o naborze, w tym regulamin konkursu, wzór wniosku o dofinansowanie wraz z instrukcją wypełniania, wykaz niezbędnych załączników są na stronie www.mazowia.eu.
Najlepsze dostępne techniki
Informując o konkursie dotyczącym działania 1.5 „Rozwój przedsiębiorstw”, warto przypomnieć, że na mazowieckich przedsiębiorców wciąż czekają dotacje w ramach innego działania. Pod koniec czerwca rozpoczął się bowiem nabór wniosków dla projektów przewidujących wprowadzanie
w firmach najlepszych dostępnych technik (działanie 1.8). Istotą tego działania jest wspieranie finansowe firm inwestujących w ochronę środowiska. Dofinansowane
mogą zostać projekty związane ze zmianami w stosowanej technologii na takie, które będą:
• służyć eliminowaniu szkodliwych oddziaływań i uciążliwości poprzez zapobieganie i ograniczanie emisji do środowiska,
• służyć zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, wodę i surowce, ze szczególnym uwzględnieniem wtórnego wykorzystania ciepła odpadowego oraz eliminacji wytwarzania odpadów,
• wpływać na ograniczenie wielkości emisji niektórych substancji i energii do poziomu określonego w przepisach krajowych i wspólnotowych oraz w dokumentach referencyjnych BAT.
Dodatkowo wspierane mogą być także inwestycje w urządzenia ograniczające emisje do środowiska (tzw. urządzenia końca rury), których zastosowanie jest niezbędne dla spełnienia zaostrzających się standardów lub granicznych wielkości emisji.
Ogłoszony w czerwcu konkurs ma formułę otwartą.
To oznacza, że Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych będzie przyjmowała wnioski do wyczerpania budżetu, czyli do czasu, gdy wartość złożonych przez zainteresowanych przedsiębiorców wniosków o pomoc przekroczy alokację. Trzeba się więc liczyć z tym, że nabór zostanie w każdej chwili wstrzymany. O granty mają prawo ubiegać się wszystkie firmy z sektora MŚP.
Maksymalna wartość dofinansowania to 50 proc. kosztów projektu (kwalifikowanych). Także w tym wypadku szczegółowe informacje o warunkach prowadzenia i przystąpienia do konkursu zostały opublikowane na stronie www.mazowia.eu.