Takie zmiany przewiduje projekt, którego autorem jest minister spraw wewnętrznych i administracji. Dotyczy on opłat za udostępnianie danych z rejestrów mieszkańców, rejestru zamieszkania cudzoziemców oraz rejestru PESEL. Prowadzi je gmina lub minister spraw wewnętrznych i administracji.
– Zmiany mają m.in. zachęcić przedsiębiorców do korzystania z usługi weryfikowania danych podawanych przez klientów z rejestrem PESEL. Dzięki niej banki np. mogą sprawdzać poprawność danych adresowych osoby starającej się o kredyt – wyjaśniła Katarzyna Anzorge-Kicińska z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Usługa ta istnieje od 2008 r., niestety, nikt z niej nie korzysta. Skłoniło to MSWiA do zmiany opłaty z 10 zł do 30 gr.
Projekt utrzymuje na tym samym poziomie opłaty za udostępnianie w zwykły sposób danych osobowych z rejestru mieszkańców i rejestru PESEL. Nadal trzeba będzie zapłacić 31 zł. O takie dane starają się najczęściej: banki, kancelarie prawne oraz przedsiębiorcy.
Projekt zawiera jeszcze jedną zmianę, dotyczącą firm ubiegających się o dane osobowe potrzebne do celów badawczych, np. badań statystycznych lub opinii publicznej. Zgodnie z projektem będą wnosić one opłatę nie z chwilą składania wniosku w tej sprawie (tak jak to jest obecnie), ale później, po wezwaniu urzędu.
Etap legislacyjny:
- czeka na akceptację Rady Ministrów