HiperWyzysk.pl to specjalna platforma utworzona przez sekcję krajową NSZZ „Solidarność". Serwis funkcjonuje od sierpnia. Ma promować dialog pracowników z pracodawcami sektora handlu i firm ochrony.
Pracownicy tych branż mogą w nim anonimowo zamieszczać wpisy m.in. o łamaniu praw pracowniczych w ich firmach.
Zainteresowanie jest spore. Witrynę odwiedziło już ponad 3 tys. internautów. Na koncie mamy ok. 500 zgłoszeń – podaje operator serwisu. Wpisy dotyczą głównie ponadnormatywnych godzin pracy, niskiego wynagrodzenia czy stosowania mobbingu.
Mimo że portal działa niecały miesiąc, już wywołuje skrajne emocje. Kwestionowana jest wiarygodność wpisów i skarg, które mogą ukazać firmę w złym świetle.
– Serwis to forum wypowiedzi tylko dla jednej strony. Przedstawiane są incydentalne problemy, a specyfika internetowych wpisów całkowicie uniemożliwia kontrolę ich rzetelności. Naszym zdaniem portal tylko utrudnia dialog – uważa Andrzej Faliński, dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (zrzesza 12 największych sieci handlowych, m.in. Tesco, Biedronkę). – Istnieją przecież instytucje i praktyki, które pozwalają pracownikowi dbać o swoje prawa. Oprócz kontroli państwowej i sądowej mogą korzystać z wielu programów wewnątrzzakładowych. W naszym odczuciu portal HiperWyzysk.pl ma charakter propagandowy i chodzi w nim o deprecjację drugiej strony – ocenia Andrzej Faliński.
– Kwestia odpowiedzialności za wpisy naruszające dobre imię pracodawców i kierowników sieci handlowych nie budzi wątpliwości – przekonuje adwokat Maciej Ślusarek. – Za zamieszczenia na portalu nieprawdziwych informacji odpowiedzą ich autorzy. Pociągnięty do odpowiedzialności może być także administrator serwisu, tj. NSZZ „S". Gdy dostanie informację o niezgodności wpisu z rzeczywistością, jest zobligowany do jego usunięcia. Jeżeli tego nie zrobi, będzie obok użytkownika odpowiadać za powstałą szkodę.
Pomysłodawcy akcji bronią się. – Serwis ma sprowokować do debaty publicznej o wyzysku zatrudnionych w branżach handlowych – przekonuje Alfred Bujara, przedstawiciel NSZZ „S". – Ma zwrócić uwagę opinii publicznej na to, jak często naruszane są podstawowe prawa pracowników.
Zainteresowanie serwisem HiperWyzysk.pl ukazuje skalę problemu i potrzebę takiej inicjatywy. Wzmożona aktywność użytkowników portalu jest dowodem na brak zrozumienia ze strony pracodawców. Uważając się za stronę silniejszą, całkowicie ignorują zgłaszane postulaty zmian.